BlogBanyo Gideri Nasıl Açılır?

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2022/06/banyo-gideri-nasil-acilir.jpg

Banyo gideri; saç, kıl ya da tüy gibi malzemelerle tıkanabileceği gibi tesisat sorunları nedeniyle de tıkanabilir. Tıkanan giderden su gitmez ve banyoda su birikebilir. Bu durumda giderin açılması ve su akışının devam ettirilmesi gerekir.

Tıkanan Banyo Gideri Nasıl Açılır?

Banyo giderdi tıkandı ise bunu ilk olarak su yavaş aktığında fark edersiniz. Suyun yavaş aktığını gördüğünüzde ilk olarak gider süzgecini temizlemeyi deneyin. Saç, kıl ve tüy gibi maddeler sabunla birleştiğinde gider tıkanıklığı kaçınılmazdır. Bir eldiven takarak süzgeci temizleyin ve ılık su ile yıkayın. Daha sonra su akışını kontrol edebilirsiniz.

Gider tıkanıklığı nasıl açılır? Eğer süzgeci temizlediğiniz halde su akışında bir hızlanma olmadıysa banyo gideri açma teli ya da karga burun ve tel askı kullanabilirsiniz. Tel askıyı açıp ucunu kanca şekline getirin ve giderin içine doğru uzatın. Tel sağa sola çevirdikçe içerdeki tüm saç, tüy ve kıl gibi maddeleri çektiğini göreceksiniz. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Telle gideri açtıktan sonra giderin iyice temizlenmesi için gidere önce karbonat ardından da sıcak su dökün ve bir süre bekleyin. Daha sonra gidere su döktüğünüzde tıkanıklığın açılması gerekir.

Banyo Giderine Lavabo Açıcı Dökülür Mü?

Banyo giderine lavabo açıcı ya da banyo gideri açma kimyasalları dökmenizi çok fazla önermiyoruz. Piyasada banyo gideri açıcı gibi isimlerle satılan ürünler çok sık kullanıldığında borulara zarar verebilirler. Bu kimyasallar oldukça güçlü oldukları için zaman içinde boruların aşınmasına neden olabilirler. Bu da ilerde su kaçaklarına ve su sızıntılarına yol açabilir.

Banyo Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Tıkanan banyo nasıl açılır? Banyo tıkanıklığını açmak için pek çok yöntem vardır. Yukarıda saydığımız süzgeç temizleme ya da tel kullanma gibi yöntemler işe yaramadığında yapabileceğiniz başka alternatif yöntemler de vardır. Bunların başında pompa gelmektedir.

Pompa ile giderdeki tıkanıklığı açabilirsiniz. Özellikle “evde banyo gideri nasıl açılır?” sorunu için pompa oldukça faydalı bir malzemedir.

Eğer tıkanıklık tesisat hataları nedeniyle olmuşsa bu durumda yapabileceğiniz bir şey yoktur. Özellikle binanın inşaat aşaması sırasında yapılan eğim hataları ya da borulara kaçan harç gibi malzemeler gider tıkanıklıklarına yol açabilirler. Bu sorunlar ancak bir tesisatçı aracılığıyla çözülebilirler.

Banyo Giderini Ne Tıkar?

  • Banyo giderinde süzgeç yoksa gider çok kolay tıkanabilir.
  • Giderde biriken saç, kıl, tüy ve sabun artıkları giderin tıkanmasına yol açar.
  • Süzgeçleri düzenli olarak temizlememek su akışını önemli ölçüde yavaşlatır ve banyo gideri taşıyor gibi sorunlara neden olur.
  • Banyo tesisatında su akışı için yeterli eğim yoksa gider tıkanıklığı kaçınılmazdır.

Duşakabin Gider Kapağı Nasıl Açılır?

Duşakabin gider tıkanıklığı kullanıcı kaynaklı sorunlar arasındadır. Duş aldıktan sonra saç, vücut kılları ve sabun artıklarının temizlenmemesi duşakabin giderinin tıkanmasına neden olur. Bu durumda “duşakabin gideri tıkandı, nasıl açılır?” sorusu karşımıza çıkar.

Duşakabin giderinin açılması için duşakabinin altında bulunan pimaş borusuna ulaşılmalıdır. Pimaş borusuna ulaşmak için de öncelikle duşakabin gider kapağının açılması gerekir. Duşakabin kapakları birbirine geçmeli biçimde montajlanırlar. Kabinin altındaki kapağı çekerseniz rahatça sökebilirsiniz.

Alt kapağı söktükten sonra duşakabin giderine ulaşabilirsiniz. Gidere ulaştığınızda süzgecin ortasındaki vidayı sökün. Vidayı sökünce boşa çıkan gideri göreceksiniz. Eğer giderde bir kırık ya da hasar varsa yenisi ile değiştirmeniz gerekir.

Sonuç olarak banyo giderindeki tıkanıklık ulaşabileceğiniz bir yerdeyse ve büyük bir tıkanıklık değilse kendi kendine bu tıkanıklığı açabilirsiniz. Ancak tıkanıklığın boyutu çok büyükse ya da tesisat hataları nedeniyle oluşmuşsa bu durumda tıkanıklık açma işi yapan güvenilir bir firma ile iletişime geçmenizi öneririz.

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *