BlogBanyo İle Bitişik Odada Duvarların Islanması

4 Nisan 2021by OnarımTesisat0
https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2021/04/duvar-islak-su-akintisi.jpg

Banyoda ile bitişik odanın duvarları ıslanıyorsa bunun pek çok sebebi olabilir. Örneğin banyoda su sızıntısı vardır ya da duvarlardaki ıslaklık zeminden geliyorsa alt katın tesisatında bir problem olabilir. Benzer şekilde duvarların üst kısımlarında ıslanma varsa bu durumda üst katın banyosunda su kaçağı vardır.

Bodrum katlarında ya da ara katlarda oluşan nemlenmeler dikkate alınmazsa ilerde ciddi sorunlara yol açabilirler. Duvarda nem olması ilerde küflenmeye, kötü kokuya, boyaların kabarmasına ve dökülmesine neden olabilir. Yalıtımı düzgün yapılmayan dairelerde iç mekan ile dış mekan arasında ısı farkı meydana gelir. Bu da rutubete yol açar. Rutubetin bir başka nedeni de duvarda ya da yerdeki su kaçaklarıdır. Banyoya bitişik odalarda ortaya çıkan ıslaklıklar, banyodaki su kaçağının habercisidir.

Duvarlardaki ıslaklığın neden olduğu durum çözülmezse dairede yaşayan kişilerin sağlıkları etkilenebilir, eşyalar çürüyebilir ve yaşam kalitesi düşebilir.

DUVAR TERLEMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Ortamdaki nem miktarı artınca duvarlar terleyebilir. Bir evin normal şartlarda nem oranı yüzde 40 ila yüzde 50 arasındadır. Bu değerlerin altı ya da üstü ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. Duvar terlemesinin nem dışında birkaç nedeni vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İnce ve geçirgen olmayan maddelerden yapılan duvarlar
  • Binanın yapısal problemleri
  • Çamaşırları odada ya da peteklerin üzerinde kurutmak
  • Yemek pişirme sırasında mutfağı havalandırmamak
  • Kalitesiz malzemeden üretilen ve yanlış konumlandırılan pencereler
  • İç ve dış ısı yalıtımının yapılmamış olması
  • İzole edilmeyen su tesisatı
  • Evde çok fazla çiçek ve bitki yetiştirmek
  • Kalitesiz boya ile duvarları boyamak
  • Havalandırma sisteminin olmaması

Duvarlardaki terlemeyi önlemek için mümkün olduğunca evde çamaşır kurutmamalı, yemek yaparken mutfak havalandırılmalı, çiçek ve bitkiler evin içinde değil balkonda yetiştirilmeli, ev düzenli olarak havalandırılmalı, izolasyon ve yalıtım yapılmalı, petekler cam altlarına konumlandırılmalı, varsa binadaki yapısal sorunlar tamir edilmeli ve duvarlarda su bazlı boya kullanılmalıdır.

Mantolama sonrası terleme görülüyorsa tesisat kaynaklı bir problem olup olmadığını anlamak için görüntüleme teknolojisi kullanan firmalarla iletişime geçerek kalorifer ya da su tesisatında bir sorun olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz.

EVDE ZEMİN TERLEMESİ

Zemin terlemesi nedeniyle parkeler ve duvarlar su çekerek kabarabilir. Duvarlardaki boyalar düşebilir, duvarlar kabarabilir ve pul pul dökülebilir. Kabaran duvarlar boyatılsa bile bir iki ay sonra tekrar dökülebilirler.

Zemin terlemeleri genellikle delinen su tesisatından kaynaklanır. Odadaki parkeler terliyorsa deliğin nerede olduğunu bulmak için kameralı cihazlarla çalışan firmalardan yardım almanız gerekir. Görüntüleme teknolojisini kullanan firmalar fayansların ve parkelerin iç kısımlarındaki boru çatlaklarını ya da yapısal sorunları algılayabilirler. Bu sayede sorunun nerede olduğu bulunabilir ve yalnızca o kısımda tadilat yapılabilir.

Sonuç olarak banyoya bitişik duvarlardaki ıslaklıklar ya da terlemeler pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkmaktadırlar. Nem farklılıkları, yetersiz ısı yalıtımı, kullanıcı hataları ya da su sızıntıları gibi çok sayıda neden, duvarların ıslanmasına yol açabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bize Ulaşın

Servis Noktaları: İstanbul'un Tüm İlçeleri. Merkez Ofis: Kirazlı Mahallesi, Tavukçu Köprü Caddesi, 1125. Sokak, No:8 Bağcılar / İSTANBUL

Çağrı Merkezi

© 2021 Onarım Tesisat

Call Now Button