BlogBanyo İle Bitişik Odada Duvarların Islanması

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2021/04/duvar-islak-su-akintisi.jpg

Banyo ile bitişik odada duvarların ıslanması sorunu yaşanıyorsa bunun pek çok sebebi olabilir. Örneğin banyoda su sızıntısı vardır ya da duvarlardaki ıslaklık zeminden geliyorsa alt katın tesisatında bir problem olabilir. Benzer şekilde duvarların üst kısımlarında ıslanma varsa bu durumda üst katın banyosunda su kaçağı vardır.

Bodrum katlarında ya da ara katlarda oluşan nemlenmeler dikkate alınmazsa ilerde ciddi sorunlara yol açabilirler. Duvarda nem olması ilerde küflenmeye, kötü kokuya, boyaların kabarmasına ve dökülmesine neden olabilir. Yalıtımı düzgün yapılmayan dairelerde iç mekan ile dış mekan arasında ısı farkı meydana gelir. Bu da rutubete yol açar. Rutubetin bir başka nedeni de duvarda ya da yerdeki su kaçaklarıdır. Banyoya bitişik odalarda ortaya çıkan ıslaklıklar, banyodaki su kaçağının habercisidir.

Duvarların ıslanması sorunu çözülmezse dairede yaşayan kişilerin sağlıkları etkilenebilir, eşyalar çürüyebilir ve yaşam kalitesi düşebilir.

DUVAR TERLEMESİNİ VE DUVARLARIN ISLANMASI SORUNUNU ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Ortamdaki nem miktarı artınca duvarlar terleyebilir. Bir evin normal şartlarda nem oranı yüzde 40 ila yüzde 50 arasındadır. Bu değerlerin altı ya da üstü ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. Duvar terlemesinin nem dışında birkaç nedeni vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

duvarların ıslanması

  • İnce ve geçirgen olmayan maddelerden yapılan duvarlar
  • Binanın yapısal problemleri
  • Çamaşırları odada ya da peteklerin üzerinde kurutmak
  • Yemek pişirme sırasında mutfağı havalandırmamak
  • Kalitesiz malzemeden üretilen ve yanlış konumlandırılan pencereler
  • İç ve dış ısı yalıtımının yapılmamış olması
  • İzole edilmeyen su tesisatı
  • Evde çok fazla çiçek ve bitki yetiştirmek
  • Kalitesiz boya ile duvarları boyamak
  • Havalandırma sisteminin olmaması

Duvar terlemesine pratik çözüm olarak mümkün olduğunca evde çamaşır kurutmamalı, yemek yaparken mutfak havalandırılmalı, çiçekleri ve bitkileri evin içinde değil balkonda yetiştirilmeli, ev düzenli olarak havalandırılmalı, izolasyon ve yalıtım yapılmalı, petekleri cam altlarına konumlandırmalı, varsa binadaki yapısal sorunları tamir etmeli ve duvarlarda su bazlı boya kullanmalıdır.

Mantolama sonrası terleme görülüyorsa tesisat kaynaklı bir problem olup olmadığını anlamak için görüntüleme teknolojisi kullanan firmalarla iletişime geçerek kalorifer ya da su tesisatında bir sorun olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz. Yalıtımı yapılan binalarda duvarın ıslak olması sıcak su tesisatında ortaya çıkan arızalardan da meydana gelebilir.

EVDE ZEMİN TERLEMESİ

Zemindeki ya da tesisat kaynaklı sorunlar nedeniyle odadaki parkeler terliyor olabilir ve duvarlar su çekerek kabarabilir. Duvarlardaki boyalar düşebilir, duvarlar kabarabilir ve pul pul dökülebilir. Kabaran duvarlar boyatılsa bile bir iki ay sonra tekrar dökülebilirler.

zemin terlemesi

Zemin terlemeleri genellikle delinen su tesisatından kaynaklanır. Odadaki parkeler terliyorsa deliğin nerede olduğunu bulmak için kameralı cihazlarla çalışan firmalardan yardım almanız gerekir. Görüntüleme teknolojisini kullanan firmalar fayansların ve parkelerin iç kısımlarındaki boru çatlaklarını ya da yapısal sorunları algılayabilirler. Bu sayede sorunun nerede olduğu bulunabilir ve yalnızca o kısımda tadilat yapılabilir.

Sonuç olarak banyoya bitişik duvarların ıslanması ya da terlemesi pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkmaktadırlar. Nem farklılıkları, yetersiz ısı yalıtımı, kullanıcı hataları ya da su sızıntıları gibi çok sayıda neden, duvarların ıslanmasına yol açabilir. Sorunun kaynağı tespit edildikten sonra gerekli tamirler yapılarak ve duvar terlemesini önleyen boya kullanılarak arızanın tekrarlanmaması sağlanabilir.

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *