BlogBanyo Yapınca Alt Kata Su Akıyor, Ne Yapmalıyım?

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2021/01/banyodan-alta-su-akmasi.jpg

Banyo yapınca alt kata su akıyor sorunun pek çok sebebi olabilir. Bunlar kısa sürede tespit edilip tamir edilmelidir. Aksi halde ilerde yüksek maliyetli sorunlara yol açabilirler. 

BANYO YAPINCA ALT KATA NEDEN SU AKAR?

Banyo alt kata su akıtıyor şikayetleri için öncelikle sorunun kaynağı bulunmalıdır. Banyonun alt kata su kaçırmasının birden çok nedeni vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Fayans aralarındaki derz dolguların kullanım ömürleri bitmiş olabilir. Derz dolgular işlevlerini tamamen yerine getiremediğinde banyo zeminine su döküldüğünde, fayansların arasından su sızar ve alt katın tavanından su akmaya başlar. Derz dolgular genellikle çok fazla kullanılan kimyasal bazlı temizlik ürünleri nedeniyle aşınabilirler. Çamaşır suyu gibi yoğun asit içeren kimyasal ürünler zamanla derz dolgularının delinmesine ve suyun bu deliklerden sızmasına yol açabilirler. Fayans aralarından su sızması sorunu derz dolgusunun yenilenmesiyle çözülebilir.

 • Gider borularında su kaçağı olabilir. Giderler tıkanmış olabilir ve tıkanıklık açma hizmeti gerekebilir. Eğer gider borularında çatlak ya da kırık varsa bu durumda banyoya komşu duvarların tümünde ıslaklık ya da küflenme görülür. Gider boruları dik bir şekilde indiği için bazı ustalar tıkanma olmayacağını düşünerek bu kısımları hızlı ve kolay bir şekilde monte edebilmek için boruların ek yerlerine conta koymamaktadır. Bunun sonucu olarak borunun herhangi bir yerindeki geçici tıkanıklıklar contasız pimaşın ek yerlerinden sızdırma yapabilir.
 • Temiz su tesisatında sızıntı olabilir. Eğer temiz su tesisatında sorun varsa özellikle koridor ve mutfak tavanlarında sızıntı görülür. Bunun sebebi temiz su borularının bu bölgelere döşenmesidir. Temiz su tesisatındaki sızıntılar daha çok şebeke basıncının yüksek olduğu gece saatlerinde görülür.
 • Kalorifer tesisatında su kaçağı olabilir. Kalorifer tesisatında kaçak varsa, borular evin her tarafında dağıldığı için tüm odaların tavanında akmalar görülebilir.

İstanbul Avrupa yakası için firmamızdan destek alabilirsiniz. tel: 0544 840 36 34

ALT KATA BANYODAN SU SIZIYOR

 

Binanın ana gider borusunun bodrum kata inebilmesi için her katın kat betonu delinir. Bu nedenle su sızıntısı üst dairenin ortasında olsa bile yine de alt kattaki borunun dibinden çıkış yapması gerekir. Bazen birkaç kat üstteki dairedeki su kaçakları bile alt kat dairelerinin tavanlarından su akmasına yol açabilirler.

İstanbul Kırmadan Kameralı Su Kaçağı Tespiti ve Tamiri

Derz dolguların aşınması nedeniyle oluşan sızıntıları önlemek için banyo ya da tuvalet fayanslarına yeniden derz dolgu yaptırılabilir. Yapılan yeni dolgulardan sonra su sızıntısı kesilecektir. 

Temiz su tesisatında oluşan kaçakları test etmek için ana vanayı kapatın ve bir süre bekleyin. Eğer su akışı duruyorsa bu durumda sorun temiz su tesisatında demektir.

Kirli su tesisatındaki sızıntıların yol açtığı tavan akmalarında belirtiler farklılık göstermektedir. Gider borularında su sızıntısı olduğunda alt katın tavanı sararabilir ve evde kötü bir koku oluşabilir. Bu belirtiler varsa muhtemelen sorun kirli su tesisatındadır. Sararma ve kötü koku yoksa sorunun kaynağını bulmak için tuvalet ve banyoyu bir süre kullanmamayı deneyin. Alt kata hiç su akmazsa bu durumda soruna pimaş borularındaki kaçaklar neden olmaktadır.

Bunların haricinde kalorifer borularındaki kaçaklar nedeniyle de alt kata su akabilir. Kalorifer borularında oluşan kaçaklar tüm odalardaki tavanları etkileyebilir. Kalorifer borularındaki suyun basıncı çok az olduğundan alt katın tavanında yalnızca rutubet şeklinde görülürler. Sorunun kalorifer borularından kaynaklanıp kaynaklanmadığını test etmek için kombideki suyu tamamen boşaltın. Suyu boşaltınca alt katın tavanındaki nemlenme azalırsa sorun kalorifer borularında demektir.

BANYO TAVANINDAN SU DAMLAMASI

Saydığımız bu yöntemlerle su kaçağının hangi tesisat sisteminde olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak sorunun kaynağını bulduktan sonra tamirinin de yapılması gerekir. Bunun için kaçağın hangi noktada olduğunun bulunması gerekir. Su kaçağının yerini noktasal olarak tespit edebilmek için modern cihazlar kullanan firmalarla iletişime geçmeniz gerekir.

Temiz su tesisatındaki kaçaklar için akustik dinleme cihazı, pis su giderlerinde oluşan kaçaklar için kameralı görüntüleme cihazı kullanan firmaları arayarak sorunu çözebilirsiniz. Kameralı görüntüleme cihazı, ortamın kırılıp dökülmesine gerek kalmadan borulardaki çatlakları ya da kırıkları tespit etmeye yarar, ayrıca boruların ek yerlerinde gevşeyen contaları da bulabilirler.

Kalorifer borularında oluşan ufak su kaçaklarında ise kaçak onarıcı ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar kalorifer borusundaki suyla devir daim olarak borularda bulunan tüm kılcal çatlakları tamir eder. Eğer borulardaki çatlak büyük boyutlardaysa termal kamera kullanılması gerekir. Bu sayede duvarların içinde görünmeyen kalorifer borularının iç kısımları net bir şekilde izlenebilir ve su kaçağı noktasal olarak bulunur.

Sonuç olarak banyo gideri alt kata su kaçırıyorsa, banyo yapınca alt kata su akıyor sorunu varsa, tuvaletten alt kata su sızıyorsa, banyo tavanından su damlaması ya da tuvalet tavanından su akıyor şikayetleri varsa öncelikle sorunun hangi tesisat sisteminden kaynaklandığı bulunur. Sonrasında ise modern cihazları kullanan bir firmayla iletişime geçerek sızıntının tamir edilmesi sağlanır. Bu konuda Onarım Tesisat ekibimizden güvenli ve garantili destek alabilirsiniz.

One comment

 • Mustafa Dinçer

  15 Kasım 2021 at 12:38

  Tşk

  Reply

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *