BlogBanyodan Gelen Lağım Kokusu Nasıl Giderilir? 2022

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2020/05/banyodan-gelen-kokular.png

Banyodan gelen kötü kokuyu, sebebini bilmeden gidermek mümkün değildir. Hem sizi hem de eve gelen misafirleri rahatsız eden lağım kokusundan kurtulmak için öncelikle kokuya neyin sebep olduğunu bulmak gerekir.

Tuvalet kokusunu gidermek için ne yapmalıyız? Her gün banyonuzu temizliyor, parfüm sıkıyor, ilaçlama yapıyor ya da gidere çamaşır suyu döküyor olabilirsiniz. Tüm bu çabalara rağmen başarısız oluyorsanız ve giderden gelen koku sizi rahatsız ediyorsa sorunun kaynağına inmenizde fayda vardır.

Editörden: Makale biraz uzun olduğundan onarım tesisat firmamızın tecrübeleri ile özet geçmek istiyorum.

BANYODAN KOKU NEDEN GELİR?

Banyodan gelen lağım kokusu ana sebeplerini 4 başlıkta açıklayacağım.

 1. Banyoda zeminindeki yer süzgeçleri
 2. Banyo giderlerindeki pimaşların aşırı kirlenmesi
 3. Banyo içindeki lavabo
 4. Duşakabin içindeki giderinden gelen koku.

*** Banyo zemininde bulunan süzgeçlerdeki sorun süzgecin yenisi ile değiştirilmesi ile çözülmektedir.

*** Banyo gider pimaşları aşırı pislenmiş ya da balçıklanmış ise bu basınçlı yıkama makinaları ile gider borularının yıkanması ile çözülebilmektedir. Bu şekilde tüm boruların değiştirilmesine gerek kalmamaktadır. ( ilaç dökmek çözüm olmamaktadır.)

*** Banyo içindeki lavabodan gelen lağım kokusu genellikle lavabo altındaki gırtlak borulardan kaynaklanmaktadır. Çözüm için yeni bir gırtlak boru alınıp usulüne uygun takılmalıdır. Burada gırtlak boruya s verilmeli ve su durması sağlanmalı, bu su koku çıkmasını otomatik engellemektedir.

*** Sorun duşakabin içindeki giderde ise bu giderden pimaşa kadar olan gırtlak boru değiştirilmelidir.

Parfüm ile pislik temizlenmez köklü çözümleri yukarıda paylaştım, isterseniz kendiniz bu adımları uygulayarak kesin çözüm alabilirsiniz. Ya da İstanbul Avrupa yakasında hizmet veren firmamızdan randevu alarak hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Banyo Tadilatı Kaça Mal Olur?

BANYO GİDERİ NEDEN KÖTÜ KOKU YAPAR?

Giderden koku gelmesine neden olabilecek olası durumlar şunlardır;

 • Borulardaki tıkanıklıklar
 • Giderdeki su seviyesinin azalması ya da tamamen bitmesi
 • Tesisat borularının eğimli yapılmayışı ya da hatalı döşenmesi
 • Sifon hortumunun eskimesi ya da sifona yeterince su dökülmemesi
 • Klozet ile gider arasında boşluk olması
 • Havalandırma olmaması ya da havalandırmanın tıkanması
 • Yer süzgecinde su olmaması ya da yer süzgecinin eskimesi
 • Lağım borularındaki çatlaklar
 • Bina logarının havasız kalması

Tüm bunların dışında uzun süre kullanılmayan binalarda da benzer sorunlar ortaya çıkmaktadır. Gider borularında U biçimindeki deve boynu bulunur. Bu kısımdan gaz çıkışının olması için içinde devamlı su bulunmalıdır. Özelikle sıcak yaz aylarında deve boynundaki su buharlaşarak yok olur. Buradaki suyun gitmesiyle birlikte kötü kokular boruda birikir ve binanın içine yayılır. Kokunun tam olarak neden kaynaklandığını bulmak için alanında uzman bir tesisatçıdan yardım almanızda fayda vardır.

BANYODAN GELEN KANALİZASYON KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Giderlerden gelen lağım kokusunu yok etmek yapabilecekleriniz şunlardır;

Tıkanıklık nedeniyle oluşan banyo gider kokusuna çözüm

Gider kokusu nasıl giderilir? Klozetin tıkanmaması için kesinlikle ped, tuvalet kağıdı, jilet ya da benzeri maddeleri klozet yerine çöpe atmanız gerekir. Bu maddeler suda çözünmedikleri için zaman içinde borularda birikerek boruların tıkanmasına ve lağım kokusunun olmasına neden olurlar. Atıkları çöp kutusuna atarak ve çöp kutusunu düzenli aralıklarla boşaltarak kokunun artmasını engelleyebilirsiniz.

Tıkanıklık sorunlarını çözmek için ilk olarak bir pompa yardımıyla boruyu açmayı denemelisiniz. Çamaşır suyu ya da diğer kimyasal ürünleri klozete döktüğünüzde borularda biriken çamurlaşmayı ve tortu birikintilerini yok edebilirsiniz. Eğer yine de tıkanıklık açılmadıysa ve koku artmaya başladıysa tesisatta bir problem olabilir. Bu durumda kendi kendinize yapabileceğiniz bir şey yoktur. Bir tesisatçı çağırarak tıkanıklığın yerini tespit ettirmeli ve tıkanıklığı açtırmalısınız.

Tesisattaki problemler nedeniyle oluşan banyo giderindeki kokulara çözüm

Banyo gider kokusu nasıl geçer? Dirsekli boru, deve boynu ya da es boru gibi çeşitli isimleri olan tesisat ek parçalarının olmaması nedeniyle banyoda lağım kokusu oluşabilir. Bu parçalar kullanılarak su ve gaz birikmesi engellenir. Bazı banyo tesisatlarında saydığımız parçalar kullanılmadığında banyoda zamanla kötü koku oluşur. Atık su giderine dirsekli boru eklenerek koku tamamen giderilebilir.

Banyodaki yer süzgeçleri kullanılmadığında, eskidiğinde, çatladığında ya da temizlenmediğinde kokuya sebep olabilirler. Yer süzgecinde yeterli su olmaması da kötü kokular yayılmasına yol açabilir. Banyo zemini uzun süre yıkanmadığında yer süzgecindeki su buharlaşıp yok olur. Yer süzgecinde su olmazsa lağımdan gelen kötü kokular yüzeye çıkar. Banyo yerlerini silmek yerine yıkarsanız ve süzgeçte su olursa kanalizasyon kokuları da yok olacaktır.

Yer süzgecinin çevresindeki derz dolguların özelliklerini kaybetmesi sonucu koku oluşabilir. Derz dolguları, uygulanan yoğun kimyasal ilaçlar nedeniyle bozulabilir. Çok fazla çamaşır suyu kullanmak derz dolgunun tahrip olmasına neden olabilir. Tahrip olan derz dolgu su etkisiyle aşınıp yok olabilir. Bunu önlemek için derz dolgu yeniden yapılmalıdır.

Klozetteki sorunlar nedeniyle oluşan banyo gideri kokusunu giderme

Giderlerden gelen lağım kokusu nasıl giderilir? Artık çoğu evde alafranga tuvalet yerine klozet yapılıyor. Alafranga tuvaletler için evde ayrı bir bölme bulunurdu. Ancak klozetler için aynı durum söz konusu değildir. Banyonun içine yapılan klozetler nedeniyle banyoda lağım kokuları oluşabilir. Zemine monte edilen klozetin vidaları iyi sıkılmadığında tabanda boşluk meydana gelebilir. Bu boşluktan kanalizasyon kokusu açığa çıkar.

Banyo gideri koku gidericiler tuvaletten gelen lağım kokusunu sadece bastırırlar, kalıcı çözüm sunmazlar. Sorunu tamamen ortadan kaldırmak için vidaları kontrol etmeli ve iyice sıkıldığından emin olmanız gerekir. Vidaları iyice sıktığınız halde yine de boşluk kalabilir. Bu boşluğun nedeni klozet tabanındaki yamukluktan ya da zemindeki yamukluktan kaynaklanabilir. Bu boşlukları kapatmak için silikon kullanabilirsiniz. Kuruyan silikon yalıtım özelliğini gösterecek ve lağım kokusunu önleyecektir.

Banyo lavabosundan gelen lağım kokusuna çözüm

Eğer lavabo sifonu pimaş ek yerine tam oturmadıysa oluşan boşluk nedeniyle koku ortaya çıkabilir. Lavabo sifonunu kontrol edin ve pimaş bağlantısına tam olarak oturmasını sağlayın. Eğer bağlantıda sorun yoksa kokunun sebebi sifondaki çatlaklar olabilir. Çatlağın boyutu çok küçük olsa bile kanalizasyon kokusunun banyoya yayılmasına yol açar. Bu durumda yapmanız gereken şey lavabo sifonunuzu değiştirmektir.

Çamaşır makinesinin gider hortumundan gelen lağım kokusuna çözüm

Banyo gideri kokusu nasıl giderilir? Çamaşır makineleri genellikle banyoda bulunur. Makinenin suyunu boşaltabilmesi pimaş giderleri ile bağlantısı olur. Bu bağlantı iyi yapılmadığında arada kalan boşluk nedeniyle banyoda kanalizasyon kokusu ortaya çıkabilir. Çamaşır makinesinin gider bağlantısını kontrol ederek kokuyu önleyebilirsiniz.

Duş giderinden gelen kötü kokuya çözüm

Duşa kabin içinde yer alan süzgeç tıkandığında kötü kokular oluşabilir. Saç, kıl ya da sabun artıkları gibi maddeler süzgeci tıkarsa su gidemez ve koku giderek artar. Süzgeci temizleyerek kokunun oluşmasını engelleyebilirsiniz. Tıkanıklık dışında duşa kabinin gider bağlantısındaki çatlaklar ya da kırıklar da banyo giderinde kokuya sebep olabilir. Böyle bir durumda duşa kabin sökülmeli ve bağlantılar kontrol edilmelidir.

Banyodaki havalandırma boşluğundan gelen kanalizasyon kokusuna çözüm

Apartman gibi çok sayıda dairenin yer aldığı binalarda bina ana gider hattı havalandırma boşluğu bulunur. Ana gider hattında oluşan şu sorunlar banyo giderinden gelen koku sorununa yol açabilir;

 • Ana gider hattında bulunan pimaş borularındaki çatlaklar
 • Pimaş hattının ek yerlerine conta konulmaması
 • Ana pimaş hattının çatı seviyesinde ya da çatı seviyesinin altında yapılması
 • Pimaş hattının yaprak birikintileriyle, kuş yuvasıyla ya da başka sebeplerle ağzının tıkanması

Banyo giderinden koku gelmesi sorunuyla uğraşıyorsanız öncelikle havalandırma boşluğunu kontrol edin, eğer çatlak küçükse fark edilmesi zor olabilir. Bu durumda cihazla koku tespiti yapan firmalardan yardım alabilirsiniz.

Pimaş borularının ek yerlerinde conta kullanılmadığında su sızar ve banyoda koku oluşur.

Ana gider hattı çatı seviyesinin üstünde olmadığında kötü kokular havaya karışamaz ve geri teperler. Rüzgarlı günlerde bu koku daha da artar ve yaşam alanını rahatsız eder. Yarım metrelik pimaş borusuyla ek yaparak sorun çözülebilir.

Pimaş borusunun ağzı kapalıysa açarak hava giriş çıkışını sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak banyodan gelen lağım kokusunu gidermek için öncelikle kokunun kaynağını tespit etmeniz gerekir. Her gün yaptığınız temizliğe rağmen koku gitmiyorsa saydığımız nedenlere bağlı olarak getirdiğimiz önerileri uygulayarak kötü kokudan kurtulabilirsiniz.

One comment

 • Maviş

  24 Kasım 2020 at 17:12

  Makalenizi okudum ufak ayrıntılara da dikkat ettim banyo kokusuna çözüm oldu ama tuvalet için ne yapabilirim öğrenebilir miyim

  Reply

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *