BlogBulaşık Makinesinde Su Birikmesi

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2022/06/bulasik-makinesinde-su-birikmesi.jpg

Bulaşıkları yıkadıktan sonra makinede kötü koku olması ve bulaşıkların kirli çıkması makinede su birikmesi işaretlerindendir. Bulaşıklar temiz çıktığı halde koku varsa makinenizi kontrol etmenizde fayda vardır.

Bulaşık Makinesinin İçinde Neden Su Kalır?

Bulaşık makinesinde su birikmesinin birçok nedeni olabilir. En sık karşılaşılan nedenler şu şekildedir;

  • Süzgeç ya da pompa tıkanmıştır: Makinenin filtresi tıkanırsa pis suyu tahliye edemez. Cam kırıkları, kir ya da yemek artıkları filtrenin veya pompanın tıkanmasına neden olabilir. Bu parçalar düzenli olarak temizlenmediğinde kirli su dışarı atılamaz ve makine içinde birikebilir.
  • Gider hortumunda sorun vardır: Gider hortumu bükülmüş, katlanmış ya da ezilmişse su akışı engellenir ve atık maddeler dışarı atılamaz.
  • Program sorunu: Program takılı kaldıysa makine durulama ve süzme işlemlerini tam olarak yapamayabilir. Bu durumda su birikme şikayetleri görülebilir.

Bulaşık Makinesi Su Gideri Nasıl Açılır?

Gider borusunda sorun varsa ve giderden su kaçağı varsa su giderinin kontrol edilmesi gerekir. Bu durumda önce bulaşık makinesinin arka kapağını sökmeniz gerekir. Arka kapağı bir tornavida ile kolayca sökebilirsiniz. Kapağı çıkardıktan sonra gider borusunu tornavidayla çıkarın. Gider borusunu da söktükten sonra musluğu temizleyin. Muslukta biriken kir ve tortular bulaşık makinesinde kirli su birikmesine neden olabilir.

Musluğu temizledikten sonra sırayla gider borusunu ve arka kapağı yerine takın. Vidaları sıkarken ve kapağı yerine oturturken dikkatli olun ve her şeyin düzgünce yerine oturduğundan emin olur. Aksi halde su sızdırması gibi farklı sorunlar ortaya çıkabilir.

Bulaşık Makinesi Kapalıyken Niye Su Alır?

Bulaşık makinesi kapalıyken su alıyorsa muhtemelen ana kartta sorun vardır. Makinedeki ana kart, ventile enerji verir ve siz makineyi çalıştırdığınızda makinenin su almasını sağlar. Makineyi çalıştırmadığınız halde ana kart ventile enerji gönderirse ana kartın tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekir.

Bulaşık Makinesinin İçinde Kalan Su Nasıl Boşaltılır?

  • Makinenin içinde su biriktiğinde bu suyu boşaltmak için öncelikle süzgeci kontrol edin. Süzgeç tıkanmışsa temizleyin. Sorun süzgeçte ise süzgeci temizledikten sonra su kendi kendine gidecektir.
  • Eğer makinenin tahliye borularında hava sıkıştığı için su birikiyorsa gider borularını kontrol edin.
  • Gider borusu tıkandıysa tıkanıklığı açarak biriken su tahliye edilebilir.

Bulaşık Makinesinin Altından Neden Su Gelir?

Arçelik Bulaşık Makinesinde Su Birikmesi Sorunu

Arçelik bulaşık makinesinin içinde su kalırsa gerekli kontrolleri yaparak suyun tahliye edilmesini sağlayabilirsiniz. Kontrol yapacağınız ilk yer filtre olmalıdır. Makineyi kapattıktan sonra sepetin altındaki bardak biçimli süzgeci çevirerek çıkarın. Filtrede bulunan pislikleri ve artıkları temizleyin. Daha sonra filtreyi yerine takın.

Filtreyi temizlemenize rağmen Arçelik bulaşık makinesi su boşaltmıyor ise program iptali yapın. Program takılı kaldıysa makineyi açın ve makineye elektrik gelip gelmediğini kontrol edin. “Başla” veya “İptal” düğmelerine 3 saniye basılı tutun. Siz bu işlemi yaparken yıkama ve kurutma ışıkları yanıp sönmeye başlar ve yaklaşık 2 dakika içinde “Bitti” ışığı yanar. Daha sonra makineyi kapatın ve yeniden açın. Böylece makineyi resetlemiş olursunuz.

Filtre temizliği ve resetleme işleminden sonra da Arçelik bulaşık makinesinin içinde su kalırsa tahliye borusuna bakmanız gerekir. Tahliye hortumu diz hizası seviyesinde ve 3,5 metreden uzun olmamalıdır. Hortumun uzunluğunda ve mesafesinde sorun yoksa hortumun bağlandığı musluk tıkanmış olabilir. Musluğu kontrol edip herhangi bir tıkanıklık var mı bakmalısınız. Gerekli temizliği yaptıktan sonra makinedeki su tahliye olacaktır.

Sonuç olarak bulaşık makinesinde su birikiyorsa filtre temizliği, gider tıkanıklığı, tahliye borusu sorunları ve program takılması gibi durumlardan şüphe edebilirsiniz. Kontrollerinizi yaptıktan ve temizliğinizi yaptıktan sonra hala su birikmesi varsa bir tesisatçı çağırıp destek alabilirsiniz.

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *