BlogBulaşık Makinesinin Altından Su Gelmesi

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2022/06/bulasik-makinesinin-altindan-su-gelmesi.jpg

Bulaşık makinesi altında su birikmesi ya da makinenin alttan su kaçırması gibi sorunlar fark edildikleri anda çözülmesi gereken arızalardır. Akan sular belli bir yerde toplanıp elektrik sistemine ulaşırsa ciddi tehlikeler oluşabilir. Makineden sızan kirli suyun yaratacağı kötü koku da sorunun bir diğer kötü yanıdır.

Bulaşık Makinesinin Altından Su Neden Gelir?

Bulaşık makinesinin alt kısmından su geliyorsa bunun birkaç nedeni olabilir. Bunlar şu şekildedir;

 • Bağlantı hortumu hasar görmüştür.
 • Su tahliye hortumu kırılmıştır, delinmiştir, ezilmiştir, çatlamıştır veya yerinden oynayarak gevşemiştir. Bu durumda hortum görevini tam olarak yapamaz ve makineden su sızar.
 • Filtre tıkanmıştır.
 • Giderde arıza vardır. Bu durumda gider suyu boşaltılamaz ve su birikerek sızma yapar.
 • Kazan delinmiştir.
 • Su tahliye pompasında arıza vardır.
 • Tuz kutusu delinmiştir.
 • Makinenin su sayacı arızalanmıştır.

Bulaşık Makinesi Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım? (Çözüldü)

Bulaşık Makinesininin Altından Su Gelmesi

Bulaşık makinesinin altını göremezsiniz. Suyun nereden aktığını görmeniz için makineyi çekmeniz gerekir. Yukarıda saydığımız nedenlere göre yapılabilecek bazı çözümler vardır. Bunlar şu şekildedir;

 • Bağlantı hortumunda sorun varsa hortum değiştirilerek sorun giderilebilir.
 • Su tahliye hortumu hasar görmüşse hortum değiştirilmelidir.
 • Makinenin filtresi tıkandıysa filtre sökülüp temizlenmelidir. Filtreyi temizledikten sonra makine yine su akıtıyorsa başka parçalarda sorun vardır. Bu durumda teknik servis çağırmanızda fayda vardır.
 • Giderde sorun varsa gider bağlantıları kontrol edilmelidir. Kırık, çatlak ve ezilme gibi durumlar kontrol edilmelidir.
 • Kazanda çatlaklar varsa makine alttan su kaçırır. Bu durumda yapabileceğiniz bir şey yoktur, servis çağırmanız gerekir.
 • Tuz kutusu delindiyse tuz kutusunu değiştirmek sorunu çözecektir.
 • Su sayacında arıza varsa makine sürekli su alır ve alttan su kaçırır. Teknik servisten yardım alarak sorunu çözebilirsiniz.

Bulaşık Makinesinde Su Birikmesi Neden Olur?

Bulaşık makinesinde su biriktiğinde makine suyu boşaltamaz. Bu sorun genellikle gider borusu tıkandığında meydana gelir. Gider borusunun tıkandığından şüphelenirseniz hiçbir şekilde kimyasal açıcılar kullanmayınız. Aksi halde boruların delinmesine ve hasar görmesine neden olabilirsiniz.

Mutfak Gideri Tıkandı Nasıl Açabilirim?

Bulaşık makinesindeki su birikmesini engellemek için tıkanan gider hortumunu temizlemeniz gerekir. Gider hortumunu temizlerken hortumu dikkatli bir şekilde söküp, işiniz bittikten sonra yine dikkatlice yerine yerleştirmelisiniz. Hortum hasar görmüşse mutlaka değiştirilmelidir.

Arçelik Bulaşık Makinesinin Altından Su Gelmesi

Arçelik bulaşık makinelerinin arka kısımlarında su giriş ve boşaltma hortumları vardır. Bu hortumlar yerlerinden oynadığında ya da hasar gördüklerinde makineden su sızabilir. Hortumları kontrol ederek sorunu çözebilirsiniz.

Bir başka neden de makinenin kapağını tam kapatmamış olabilirsiniz. Kapak kilidi yuvasından çıktıysa ve kapak tam kapanmadan makine çalıştırıldığında su sızıntıları olabilir. Kapak kilidini yuvasına oturtun ve hafifçe ittirin. Çıt diye bir ses duyarsanız kapak tam kapanmış demektir.

Bulaşık makinesini temizlemek için ya da başka bir sebeple yerinden oynatmışsanız su giriş ve boşaltma hortumlarının contalarını gevşetmiş ya da yerinden çıkartmış olabilirsiniz. Gerekli kontrolleri yaparak contaların tam oturup oturmadığına bakabilirsiniz.

Bosch Bulaşık Makinesi Altından Su Akıtıyor

Bulaşık makineniz alttan su akıtıyorsa büyük ihtimalle pompa arızalanmıştır, pompa hortumu deforme olmuştur ya da hortumda tıkanıklık vardır. Sorunun nedenini anlamak için makinenin altındaki pompa ve hortum sistemi kontrol edilmelidir.

Bosch bulaşık makinelerinde iki farklı pompa vardır. Bu pompalardan biri suyun makine içindeki dolaşımını sağlarken diğeri tahliye görevi görür ve suyun makineden boşaltılmasını sağlar. Bu sistemler kontrol edilerek su akıtma sorunu çözülebilir.

Bosch bulaşık makinelerinde su sızıntılarını engelleyen plastik şeritler vardır. Bu plastik şeritler zarar görürse, yerinden çıkarsa, yırtılırsa ya da delinirse makine alttan su sızdırabilir. Bu sorunların çözümü için teknik servis çağırmanızda fayda vardır.

Sonuç olarak bulaşık makinesinin altından su kaçırması sorunu birçok nedenden kaynaklanabilir. Yukarıda paylaştığımız sorunlara ve çözümlere bakarak sizdeki sızıntının kaynağını bulabilirsiniz. Eğer yine de emin olamıyorsanız bir servis çağırmalısınız.

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *