BlogEn İyi Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2021/02/lavabo-tikanikligi-acma-yontemleri.jpg

Yemek artıkları ya da yağ kalıntıları nedeniyle sık sık tıkanan mutfak lavaboları, temizlenmedikleri takdirde yaşamı olumsuz yönde etkileyebilirler. Tıkanan mutfak lavaboları pek çok farklı şekilde açılabilirler. En iyi mutfak lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri şunlardır;

  1. Lavaboyu sökmek
  2. Sirke ve karbonat
  3. Sirke ve tuz
  4. Lavabo pompası
  5. Tel askı
  6. Kimyasal lavabo açıcı ürünler
  7. Kameralı cihazlar

1. LAVABOYU SÖKEREK LAVABO TIKANIKLIĞI AÇMA

Mutfak lavabosu tıkandı, su gitmiyorsa diğer yöntemleri denemeden önce lavabonuzu test etmeniz gerekir. Yemek artıkları lavabo sifonunda birikmiş olabilir. Bunu anlamak için öncelikle varsa lavabonun içindeki suyu boşaltın. Daha sonra lavabo giderini uygun bir tornavida yardımıyla sökün. Lavabonun altındaki boruyu çıkartın ve içini güzelce yıkayın. Boruya sıkışan bir şey nedeniyle tıkanıklık oluşmuşsa suyla birlikte akıp gidecektir. Daha sonra temizlediğiniz gideri yerine takın ve sıcak su dökün.

2. SİRKE VE KARBONATLA MUTFAK LAVABOSU TIKANIKLIĞI AÇMA

En etkili lavabo açma yöntemlerinden bir tanesi sirke ve karbonatla yapacağınız işlemdir. Lavaboya dolan su yavaş bir şekilde boşalıyorsa ya da hiç boşalmıyorsa ya tıkanmak üzeredir ya da tıkanmıştır. Mutfak lavabosu tıkanıklığı açmak için sirke ve karbonat ikilisini kullanabilirsiniz. Ancak öncelikle elinize bir eldiven takmanız gerekir.

Lavaboya bir ya da bir buçuk bardak karbonat dökün. Üstüne aynı miktarda (1’e 1 ölçülerde) sirke boşaltın. Kullanacağınız sirke elma, üzüm ya da beyaz sirke olabilir, hiç fark etmez. Yarım saat kadar bekledikten sonra karışımın üzerine kaynar su dökün. Sirke ile karbonat tepkimeye girerek tıkanıklığa yol açan maddelerin çözünmelerini sağlayacaktır. Böylece musluğu açtığınızda su rahat bir şekilde borulara ve oradan da gidere akacaktır.

3. SİRKE VE TUZLA LAVABO

TIKANIKLIĞI AÇMA

Sirke ve tuz asidik bir yapıda oldukları için tepkimeye girdiği organik artıkların çözünmesini sağlayabilir. Sirke ve tuz karışımını uygulamadan önce lavabonun içindeki suyu tahliye edin. Daha sonra yarım bardak tuz ile yarım bardak sirkeyi lavaboya dökün. Eğer giderin tıkacı varsa kapatın, böylece borulardan hava çıkması önlenir. Yarım saat kadar bekledikten sonra tıkacı açın ve üzerine sıcak su dökün. Sirke yerine limon suyu da kullanabilirsiniz.

4. LAVABO POMPASI KULLANARAK TIKANAN MUTFAK LAVABOSUNU AÇMA

Mutfak lavabosu tıkanınca ilk akla gelen ve en çok kullanılan yöntem pompadır. Lavabodaki suyu boşaltmanıza gerek olmadan pompa ile birkaç kez sert bir şekilde müdahale edin. Eğer tıkanıklığa yol açan şey sert bir cisimse pompa işe yaramayacaktır. Ancak yağ ya da yemek artığı gibi bir kalıntıysa pompayla basınç uyguladığınızda kalıntılar hareket edecek ve pompaya doğru gelecektir.

5. TEL ASKIYLA TIKALI MUTFAK LAVABOSU AÇMAK

Sirkesiz, tuzsuz ya da karbonatsız lavabo açmak için bir tel askıyı düzleştirip tıkalı lavabonuzu açmak için kullanabilirsiniz. Eğer evinizde tel askı yoksa nalburlardan ya da yapı marketlerden satın alabilirsiniz. Tel askıyı kullanırken boruyu delmemeye ve boruya hasar vermemeye çalışın. Hafif hareketlerle tıkanıklık oluşturan cismi hissetmeye çalışın. Telin ucuyla cisme dokunduğunuzda gerekirse pompa ile çekmeyi deneyin.

6. LAVABO AÇICIYLA TIKANIKLIK AÇMAK

Sık kullanılması borular için zarar verici olsa da ara sıra güçlü lavabo açıcı kimyasalları kullanmanız gerekebilir. Her lavabonuz tıkandığınızda kimyasal açıcılar kullanmak yerine yukarıda saydığımız yöntemleri denemeniz, boruların uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Lavabo açıcı kullanırken ambalajını okumayı ihmal etmeyin. Kullanım talimatlarına uyarak mutfak lavabonuzun kısa sürede açılmasını sağlayabilirsiniz.

7. ROBOTLA LAVABO TIKANIKLIĞI AÇMA

Saydığımız yöntemler bazı durumlarda işe yaramayabilir. Örneğin mutfak lavabonuz tesisat problemleri nedeniyle tıkanmış olabilir. Binanın yapılışı sırasında borulara harç kalıntıları kaçmış olabilir ya da borulara yeterince eğim verilmemiş olabilir. Bu durumda sık sık mutfak lavabonuz tıkanabilir.

Yapısal sorunlar nedeniyle meydana gelen tıkanıklıkları kendi kendinize açamazsınız. Profesyonel bir firmadan yardım alarak sorunu bir daha tekrar etmeyecek şekilde çözebilirsiniz. Kameralı cihaz kullanan firmalar kırmadan robotla lavabo tıkanıklığı açma konusunda size yardımcı olacaklardır.

Lavabonuzun tıkanmasını istemiyorsanız, temizliğine ve bakımına dikkat etmeniz gerekir. Örneğin çay ve yemek artıklarını lavaboya dökmemeli; mercimek ve pirinç gibi taneli gıdaların lavaboya kaçmamasına özen göstermeli, çok yağlı bulaşıkları yıkadıktan sonra lavaboya sıcak su dökmeli ve ayda 1 defa karbonat sirke karışımını lavabonuza dökmelisiniz. Bunları düzenli olarak yaptığınız takdirde yapısal sorunlar olmadığı sürece mutfak lavabonuz tıkanmayacaktır.

Sonuç olarak mutfak tıkanıklığı açmak için en sık kullanılan ve en çok işe yarayan yöntemler sirke, tuz ve karbonat gibi doğal malzemeler, pompa, tel askı ve lavabo açıcı kimyasal ürünlerdir. Bu yöntemlerle sorunu çözemezseniz bir tesisatçı çağırmalı ve tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz.

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *