BlogEn İyi Petek Markası Hangisi?

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2022/06/en-iyi-petek-markasi.jpg

Bir peteğin kalitesini peteğin boyutu, ne kadar su alabildiği, ağırlığı, görünümü, ömrü, dayanıklılığı, çevreye karşı güvenli olması, temizliği, ısıtma alanı ve fiyatı gibi faktörler belirler. En iyi petek markasına bakılırken bu özellikler dikkate alınır.

En İyi Petek Hangi Marka 2022?

Ülkemizde en çok tercih edilen doğalgaz petek markaları Demirdöküm, Ferroli ve ECA’dır. Bu markaların döküm, saç panel, alüminyum ve havlupan gibi farklı petek çeşitleri vardır.

Unutulmamalıdır ki her marka ya da her model tüm mekanlar için uygun olmayabilir. Kullanılacak alana en iyi uyum sağlayacak radyatör seçildiğinde peteklerden maksimum verim alınabilir. En çok tavsiye edilen petek türü alüminyum döküm radyatörlerdir. Bunun sebebi, alüminyum döküm radyatörlerin hızlı ısınıp geç soğumalarıdır. Böylece daha verimli ısı iletimi sağlamalarıdır.

Demirdöküm Plus Radyatör

Demirdöküm petek yorumları incelendiğinde en çok satın alınan ve memnun kalınan ürünün Demirdöküm Plus radyatör olduğu görülür. Türkiye’deki ilk ve tek 25 milimetre hatvesi olan ve ısıl gücü en fazla olan radyatörtür.

Demirdöküm Plus radyatörler üretilirken zirkonyum ve kataforez boya teknolojileri kullanılır. Böylece petekler daha uzun ömürlü olurlar. Ambalaj sistemleri çok kullanışlı olduğu için taşınmaları sırasında hiçbir problem olmaz. İşletme basınçları çok yüksektir ve 10 yıla kadar garanti süresi vardır.

Demirdöküm petek fiyatları 900 TL ile 1.700 TL arasında değişmektedir. Boyutları 40 cm’den 300 cm’e kadar çıkabilmektedir.

ECA Panel Radyatör

ECA petek yorumları incelendiğinde en çok kullanılan ve beğenilen modelin ECA Tip 22 panel radyatör olduğunu görürüz. Kurulduğu günden bu yana kaliteli bir marka olan ECA, petek konusunda da son derece sağlam modeller üretmektedir. Markanın son çıkardığı petekler dikey ve aynalı olarak tasarlandı.

ECA Standart 22 Panel yüksek verimli bir radyatördür. 30 cm ile 90 cm arasında 8 değişik yükseklik seçeneği vardır. Peteğin uzunluğu 40 cm’den 300 cm’e kadar çıkabilir. Avrupa standartlarına uygun olan radyatörlerin nanoseramik yüzey kaplamaları vardır. Böylece korozyana karşı oldukça dirençlidirler.

Ferroli Radyatör

Ferroli markasının standart, dekoratif yatay ve dekoratif dikey olmak üzere 3 farklı petek çeşidi vardır. Türkiye’de en çok tercih edilen ürünü ise standart radyatörlerdir. 7 farklık yükseklik ve 28 farklı uzunluk ölçüsü sunan Ferroli radyatörlerin yüzeyleri nano teknoloji ile kaplıdır. Böylece yüzeyde yağ, toz ve su gibi maddeler birikmez.

Konvektörler, peteklerin ıslak kanallarına doğrudan puntanlanmıştır. Böylece ısı transferinin artması sağlanmış ve verimlilik maksimuma çıkarılmıştır. Özel ambalaj sistemleri ürünün taşınması, depolanması ve montajı sırasında hasar görmesini engeller. Üst ızgarası çıkarılabilir olduğu için kolayca temizlenebilirler.

Döküm Petek mi Panel Petek Mi?

Her iki petek tipinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

  • Alüminyum döküm petekler ısıyı panele göre daha çabuk yayarlar. Bunun nedeni ham maddelerinin alüminyum olmasıdır. Panel petekler ise sacdan üretilirler.
  • Döküm petekler yüzde 75 konvansiyonel ısı verirken panel petekler yüzde 25 konvansiyonel ısı verirler.
  • Döküm radyatörlerdeki su kapasitesi panel peteklere göre çok daha fazladır. Aynı miktardaki ısı daha az su ile taşındığı için daha az doğalgaz tüketimi olur. Bu da döküm peteklerin yüzde 25 daha çok tasarruf ettireceği anlamına gelir.
  • Döküm peteklerde ısı kanatları ön kısımdadır ve ısıyı içeri aktarırlar. Panel peteklerde ise ısı kısmı üsttedir. Panel radyatörlerde ısı yukarı doğru gittiği için alan yeterince ısınamaz ve kombinin daha çok açılması gerekebilir.
  • Döküm petekler boyanabilir ancak panel petekler standart renklere sahiptir.
  • Döküm petekler çevre dostudur. Korozyon ve oksidasyondan etkilenmezler. Panel petekler sacdan üretildiği için okside olabilirler, paslanabilir ve iç kısımlarında kurum olabilir.

Sonuç olarak alacağınız peteği seçerken kalitesinin yanı sıra kullanacağınız yerin de büyük önemi vardır. En iyi petek markasını satın alsanız bile en iyi verim için kullanım alanına uygun radyatör seçmeniz gerekir.

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *