BlogEv Yapımı Lavabo Açıcı Tarifi – Pratik Yöntem

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2020/05/ev-yapimi-lavobo-temizleyici-acici.jpg

Ev Yapımı Lavabo Açıcı Tarifi.. Mutfak ya da banyo lavabolarının tıkanması oldukça sinir bozucudur. Bu tıkanıklıkları açmak için kimyasal maddeler kullanılabileceği gibi ev yapımı doğal ürünler de kullanılabilir.

Piyasada çok sayıda etkili ve hızlı bir şekilde lavabo açan ürün bulunmaktadır. Ancak bu kimyasal maddelerin kullanımı hem sağlığı hem de çevreyi olumsuz yönde etkileyeceğinden doğal malzemelerle lavaboları açmak daha uygundur.

EV YAPIMI LAVABO AÇICI EVDE NASIL YAPILIR?

Evde lavabo açıcı yapmak için pek çok seçeneğiniz vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Beyaz Sirke, Karbonat ve Tuz Karışımı

Tıkanıklık olmasa da rutin lavabo temizliğinde kullanabileceğiniz bir karışımdır. Karışımı hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır;

 • 1 su bardağı karbonat
 • 1 su bardağı tuz
 • 1 su bardağı beyaz sirke
 • Kaynar su

Lavabo açıcı nasıl kullanılır? Saydığımız malzemeleri lavaboya boşaltmadan önce lavabonuzda hiç su kalmadığından emin olmalısınız. Daha sonra sırayla karbonat, tuz ve beyaz sirkeyi lavaboya dökün. On dakika kadar bekleyin.

İçinde asetik asit bulunan sirke karbonatla tepkimeye girecek ve köpürecektir. Köpürme sona erdikten sonra kaynar suyu lavaboya boşaltın. Kısa süre içinde birikmiş tüm yağ ve kir atıklarının çözündüğünü ve suyun kolayca aktığını göreceksiniz.

Ev Yapımı Lavabo Açıcı Tarifi
Ev Yapımı Lavabo Açıcı Tarifi

Karbonat, Sirke ve Su Karışımı

Bu mutfak lavabo açıcı karışımını yalnızca ufak tıkanıklıkları açmak için uygulayabilirsiniz. Ciddi tıkanıklıklarda bir sonuç almanız pek mümkün olmayabilir. Eğer karbonat, sirke ve sıcak su uygulamasını ayda bir kez olacak şekilde düzenli aralıklarla yaparsanız, lavabonuz tıkanmaz ve kimyasal açıcılar kullanmanız gerekmez.

Evde doğal malzemelerle lavabo açıcı hazırlamak için kullanacağınız malzemelerin ölçüleri şu şekildedir;

 • 1 su bardağı karbonat
 • 1,5 su bardağı beyaz sirke
 • 1 litre kadar kaynamış su

Karışımı uygulamak için öncelikle karbonatı ardından sirkeyi lavaboya boşaltın. Karbonatla sirke tepkimeye girecek ve köpürmeye başlayacaktır. 10 ya da 15 dakika kadar bekleyin.

Köpürme sırasında borularda tıkanıklığa yol açan kalıntılar çözünecek ve borulardan gidere doğru akacaktır. Köpürme bittikten sonra kaynar suyu lavaboya dökün.

Tuz, Sirke ve Boraks Karışımı

Tıkalı mutfak lavabo gideri nasıl açılır? Lavabonuzdaki kir, pas, yemek artığı ve diğer kalıntıları temizlemek için bu karışımı uygulayabilirsiniz. Karışımı hazırlamak için kullanabileceğiniz malzemeler ve ölçüleri sırayla şu şekildedir;

 • Çeyrek su bardağı tuz
 • Yarım su bardağı sirke (beyaz sirke ya da elma sirkesi)
 • Çeyrek su bardağı boraks (aktarlardan kolayca bulabilirsiniz)
 • Kaynar su

Karışımı uygulamak için öncelikle tuz, sirke ve boraksı bir kapta karıştırın. Ardından tıkalı deliğe kaptaki sıvıyı dökün. Son olarak lavabonun için kaynar suyu boşaltın.

Eğer tıkanıklık çok fazlaysa ve su hala yavaş akıyorsa bir demlik kaynar suyun içine bir miktar tuz koyun ve karıştırarak lavaboya dökün. Bu sayede tüm tıkanıklıklar kolayca açılacaktır.

Karbonat, Tuz ve Limon Suyu Karışımı

En etkili lavabo açıcı hangisi? Tıkanan lavabo deliklerini açmak ve ortamın güzel kokmasını sağlamak için bu karışımı uygulayabilirsiniz. Karışımı hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır;

 • Yarım su bardağı karbonat
 • Yarım su bardağı tuz
 • Yarım su bardağı limon suyu
 • Kaynar su

Lavabonuzu açmak için öncelikle karbonat, tuz ve limon suyunu karıştırın. Ardından bu karışımı lavaboya boşaltın. Son olarak üzerine kaynar suyu dökün ve bekleyin. Birkaç dakika içinde tüm tıkanıklık gidecek ve lavabonuzdan mis gibi kokular yayılacaktır.

Tuz ve Su

Mutfak lavabo tıkandı, su gitmiyor, ne yapmalıyım? Evinizde o an karbonat, sirke ya da limon yoksa tuz ve suyla da tıkanmış lavaboları açabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bir demlikte su kaynatmak ve içine bir çay bardağı kadar tuz atmaktır.

Karışımı lavabo deliklerinin içine döktükten sonra bir gece boyunca bekleyin. Sabah olduğunda lavabonuzda hiçbir tıkanıklığın kalmadığını göreceksiniz.

Banyo Tadilatı Fiyatları Kaça Mal Olur?

Sonuç olarak tıkanan lavaboları açmak için zehirli maddeler ve toksik içeren ürünler kullanmak yerine doğal karışımlar uygulamak hem sağlığınızı hem de çevreyi korumanızı sağlar. Ayrıca kostik ve çamaşır suyu gibi kimyasal maddeler içeren lavabo açıcıların devamlı kullanılması tesisatınızda ciddi problemlere yol açabilir.

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *