BlogGider Açıcı Kimyasal Çeşitleri ve Nasıl Kullanılır?

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2020/06/gider-acici-kimyasallar.jpg

Gider açmak için kullanılan ürünler toz, sıvı ya da kapsül halinde satılırlar. Bir tesisatçıya gerek duymadan tıkalı gider borunuzu açmak için bu kimyasalları alabilir ve kullanabilirsiniz.

Atık su tesisatları belli bir süre sonra daralır ve tıkanmalar oluşur. Borunun kalitesi, döşeme şekli ve kullanım kalitesi gibi faktörler tesisatın ömrünü etkiler.

Mutfak giderlerine dökülen yemek artıkları ve yağlar zamanla birikerek gider tıkanmalarına yol açabilir. Aynı şekilde çöp yerine gidere atılan saçlar ve yabancı cisimler de zaman içinde gider borularında tıkanıklığa sebep olabilirler.

GİDER AÇICI KİMYASALLAR NELERDİR?

En çok kullanılan gider açıcı kimyasal maddeler şunlardır;

  • Sıvı gider açıcılar
  • Toz gider açıcılar
  • Kapsül gider açma maddeleri
  • Kostik adı verilen asitli ürünler

Bu ürünler arasında en etkili olanı asit bazlı bir ürün olan kostiktir. Kostik, içerdiği asit kimyasalları ile hem tuvalet hem de mutfak giderindeki tüm tıkanıklıkları yok eder. Atık su borularında sertleşen ve suyun akışını engelleyen maddeleri eriterek gider açan kostik, ufak çaplı tıkanıklıklarda oldukça etkilidir.

Kostik Kullanımı deneyimsiz kişiler için son derece tehlikeli olup kullanımı için uzman kişilerden destek almanızı tavsiye ederiz. Firmamızı bu konuda arayarak destek alabilirsiniz.

Toz gider açıcılar suyla etkileşime girerek aktif olurlar. Suyla temas etmedikleri zaman hiçbir etki göstermezler. Toz kimyasalların daha çok etkili olması için kaynar su ile birlikte kullanılmaları önerilir.

Ancak açığa çıkacak buhar ve duman nedeniyle dikkatli olunması gerekir. Toz gider açıcılar beyaz renklidirler ve suyla tepkimeye girdiklerinde kaygan bir zemin oluşturarak tıkanıklık oluşturan cisimlerin borulardan akışını kolaylaştırırlar.

GİDER AÇICILAR NASIL KULLANILMALIDIR?

Gider açıcılar içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle oldukça tehlikeli olabilir. Vücuda temas etmeleri halinde yanıklara, solunmaları halinde nefes alma problemlerine ve her tıkanıklıkta kullanılmaları halinde boruların zarar görmesine yol açabilirler. Bu nedenle mümkün olduğunca az tercih edilmeleri ve kullanılacakları zaman koruyucu önlemler alınması şarttır.

Gider açıcılarla tıkanıklık açmaya çalışırken şunlara dikkat edilmesi gerekir;

  • Eldiven, gözlük ve maske gibi koruyucuları takmadan özellikle kostik gibi güçlü kimyasalları denemeyin. Kişisel güvenliğinizi sağladığınıza emin olduktan sonra sıcak su ile uygulama yapabilirsiniz.
  • Ortamı havalandırmaya dikkat etmeniz gerekir. Kimyasal maddelerin su ile reaksiyonu sonucu ortaya yoğun bir buhar ve duman çıkar. Bu buhar zehirli olup solunması ya da gözlere temas etmesi oldukça sakıncalıdır. Kimyasalı kullandıktan sonra hemen pencereleri açmalı ve zehirli gazın dışarı çıkmasını sağlamalısınız.
  • Sıvı gider açıcılar ile toz gider açıcıları aynı anda kullanmayın. Sanılanın aksine iki güçlü kimyasalı karıştırmak etkili sonuçlar vermez, aksine çok tehlikeli olabilir.
  • Bu ürünleri alüminyum ve çinko üzerinde kullanmanız önerilmez.
  • Gider açıcılar, tesisat döşenirken borulara kaçan çimento ya da meta gibi maddelerin neden olduğu tıkanıklıkları açmada yetersiz kalırlar. Eğer tıkanıklığın nedeni böyle bir şeyse uzman bir firmadan destek almanız gerekecektir.

Sonuç olarak gider açıcı kimyasalları seçerken ve kullanırken oldukça titiz davranmanız gerekir. Tıkanıklığın durumuna göre hangi ürün sizin için daha uygunsa onu seçmeniz ve gerekli kişisel güvenlik önlemlerini almalısınız. Kullanım talimatlarına mutlaka uymalı ve başka hiçbir ürünle karıştırmadan uygulama yapmalısınız.

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *