Blogİski Su Kaçağı Tespiti Yapıyor Mu?

15 Eylül 2020by OnarımTesisat1
https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2020/09/iski-su-kacagi-tespiti.jpg

Binanın şebeke bağlantısına kadar olan kısımda su kaçağı oluşursa İski gelir ancak, bina içinde meydana gelen su kaçakları ile İski ilgilenmemektedir. Dairenizde oluşan su kaçakları için İski’yi değil bir tesisatçıyı aramanız gerekir.

Çağıracağınız tesisat ustaları teknolojik cihazlarla su kaçağının yerini kırmadan dökmeden bulabilirler. Kalorifer tesisatında ya da gider borularında ortaya çıkan su kaçaklarını termal kameralar, nem ölçer cihazlar ya da akustik dinleme cihazlarıyla kolayca tespit edebilirler.

İSKİ SU KAÇAĞI TESPİTİ YAPAR MI?

Anadolu ya da Avrupa yakası fark etmeksizin İski, hiçbir şekilde bina ya da site içlerindeki su kaçaklarına bakmaz. Oturduğunuz yerde su kaçağı fark ettiğinizde İski’yi aramak yerine bir tesisatçıyı çağırmanızda fayda vardır.

Kaçak su kullandığından şüphelendiğiniz kişi ya da firmalar varsa ya da su arızası için ihbarda bulunmak istiyorsanız 7 gün 24 saat Alo 185 hattını arayabilir ya da İski Arıza’nın web sitesine girebilirsiniz. İnternetten yaptığınız şikayet ya da arıza isteklerinde isim, soy isim, e mail adresi ve telefon bilgilerinizi kullanarak bir form doldurmanız istenir.

Eğer şebeke hattında bir kaçak durumu söz konusuysa bu durumda İski ekipleri duruma müdahale eder. Binadaki tesisat problemleri ya da kullanım hataları nedeniyle oluşmayan, tamamen şebeke hattına bağlı su kaçaklarında İski devreye girmektedir.

Ancak bunun da anlaşılabilmesi için önceden tesisatçının çağrılması gerekir. Gelen ekipler kameralı görüntüleme sistemlerini kullanarak su kaçağının yerini ve sebebini tespit ettikten sonra arızanın binadan kaynaklanmadığı sonucuna varırlarsa İski’yi arayabilir ve durumdan haberdar edebilirsiniz.

Su kaçaklarında olduğu gibi gider tıkanıklığı gibi problemlerde de İski’nin müdahale ettiği alanlar bellidir. Binaya ait kanalizasyon ya da gider sorunlarında İski devreye girmez. Bunun yerine uzman bir tesisatçı bularak sorunu çözebilirsiniz.

Su kaçakları ertelenmemesi ve fark edildiği anda çözülmesi gereken arızalardır. Dikkat edilmediği ve önlem alınmadığı takdirde tesisatın zarar görmesine, duvar sıvalarının fazla sıvı birikmesinden dolayı dökülmesine, alt kat tavanlarının akmasına ve daha pek çok soruna yol açabilirler.

Tüm bunların dışında kullanmadığınız halde fazladan su faturası ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle su kaçağı olduğunu fark ettiğiniz anda bir tesisatçı çağırmanızda fayda vardır.

SAYAÇLARDAKİ PROBLEMLER İSKİ’NİN SORUMLULUĞUNDADIR

Her dairenin ayrı bir su sayacı bulunur. Bu su sayaçları su açıldığı anda dönmeye başlar ve musluklar açık olduğu sürece dönmeye devam eder. Muslukları kapattığınızda sayaç da durur.

Eğer sayaçta bir arıza varsa musluklar kapalıyken de dönmeye devam eder. Bu durumda sayacın değiştirilmesi gerekebilir. Sayaç değiştirme işlemleri tamamen İski’ye aittir ve İski’nin sorumluluğundadır. Alo 185’i arayarak ya da İski’ye bizzat giderek sayacınızdaki arızayı bildirebilirsiniz.

Sayaç değiştirildikten sonra su kaçağı devam ediyorsa sayaçla ilgili bir problem yok demektir, bu durumda bir tesisat firması ile iletişime geçerek arızanın tespiti ve tamiri için çalışabilirsiniz.

Sonuç olarak İski ekipleri bina ya da apartman gibi kamusal olmayan alanlardaki su kaçakları ile ilgilenmemektedirler. Bu tip yerlerde site yönetimleri ya da daire sahipleri sorumluluğu üstlenerek bir tesisatçı çağırmalı ve arızanın yerini tespit ettirmelidirler.

Bir Yorum

  • Aslı

    15 Eylül 2020 at 16:09

    İski su kaçağı tespiti yapmıyor kaç kere aradım nafile. Sadece logar tıkanıklığı gibi durumlarda gelip açıyorlar.

    Reply

Cevapla

Mail adresiniz gizli kalacaktır. Alanları doldurunuz. *

Bize Ulaşın

Servis Noktaları: İstanbul'un Tüm İlçeleri. Merkez Ofis: Kirazlı Mahallesi, Tavukçu Köprü Caddesi,Tunç Sokak, No:8 Bağcılar / İSTANBUL

Çağrı Merkezi

© 2020 Onarım Tesisat