Blogİski Su Kaçağı Tespiti Yapıyor Mu?

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2020/09/iski-su-kacagi-tespiti.jpg

Binanın şebeke bağlantısına kadar olan kısmında su kaçağı oluşursa İski gelir ancak, bina içinde meydana gelen su kaçakları ile İski ilgilenmemektedir. Dairenizde oluşan su kaçakları için İski’yi değil bir tesisatçıyı aramanız gerekir. Bu yüzden İski su kaçağı tespiti yapmıyor diyebiliriz.

Çağıracağınız tesisat ustaları teknolojik cihazlarla su kaçağının yerini kırmadan dökmeden bulabilirler. Kalorifer tesisatında ya da gider borularında ortaya çıkan su kaçaklarını termal kameralar, nem ölçer cihazlar ya da akustik dinleme cihazlarıyla kolayca tespit edebilirler.

İSKİ SU KAÇAĞI TESPİTİ YAPAR MI?

Anadolu ya da Avrupa yakası fark etmeksizin İski, hiçbir şekilde bina ya da site içlerindeki su kaçaklarına bakmaz. Oturduğunuz yerde su kaçağı fark ettiğinizde İski’yi aramak yerine bir tesisatçıyı çağırmanızda fayda vardır.

Fakat sorun bina dışında ise su kaçağı sorununuzu İSKİ Ücretsiz çözmektedir. Bina dışından kasıt binanın ana girişindeki su ana su vanasına kadar olan kısımdır.

İski’nin Sorumlu Olduğu Alanlar

 • Bina dışındaki su kaçakları
 • Bina zeminindeki su kaçakları
 • Binaya başka binalardan gelen su akıntıları
 • Komşu binadan gelen temiz ve pis su kaçakları
 • Kanalizasyondan eve sızan pis sular
 • Bozuk sayaç değiştirme
 • Bina ana vanası değiştirme

İSKİ ANA VANAYA KADAR OLAN SU KAÇAKLARINI ÇÖZER!

İski bina girişinde ana vanaya kadar olan kısımdaki su sızıntılarını, kaçak suları tespit eder ve ücretsiz onarımını yapar. Su kaçağı sorunu ana vanadan sonra bina içinde kalan kısımda ise bunu siz çözmelisiniz.

Kaçak su kullandığından şüphelendiğiniz kişi ya da firmalar varsa ya da su arızası için ihbarda bulunmak istiyorsanız 7 gün 24 saat Alo 185 hattını arayabilir ya da İski Arıza’nın web sitesine girebilirsiniz. İnternetten yaptığınız şikayet ya da arıza isteklerinde isim, soy isim, e mail adresi ve telefon bilgilerinizi kullanarak bir form doldurmanız istenir.

Eğer şebeke hattında bir kaçak durumu söz konusuysa bu durumda İski ekipleri duruma müdahale eder. Binadaki tesisat problemleri ya da kullanım hataları nedeniyle oluşmayan, tamamen şebeke hattına bağlı su kaçaklarında İski devreye girmektedir.

Ancak bunun da anlaşılabilmesi için önceden tesisatçının çağrılması gerekir. Gelen ekipler kameralı görüntüleme sistemlerini kullanarak su kaçağının yerini ve sebebini tespit ettikten sonra arızanın binadan kaynaklanmadığı sonucuna varırlarsa İski’yi arayabilir ve durumdan haberdar edebilirsiniz.

İSKİ Logar Gider Tıkanıklığı Ücretsiz Açtırma

Su kaçaklarında olduğu gibi gider tıkanıklığı gibi problemlerde de Tıkanıklık açma servisi için İski’nin müdahale ettiği alanlar bellidir. Binaya ait kanalizasyon ya da gider sorunlarında İski devreye girmez. Bunun yerine uzman bir tesisatçı bularak sorunu çözebilirsiniz.

Not: Sokaktaki binaya ait logarlar İski himayesindedir. Bu logarların temizliğini İski ücretsiz yapmaktadır. Bazı sitelerin veya binaların ayrıca kendine özel logar kuyuları vardır. Bunlara İski bakmamaktadır.

Su kaçakları ertelenmemesi ve fark edildiği anda çözülmesi gereken arızalardır. Dikkat edilmediği ve önlem alınmadığı takdirde tesisatın zarar görmesine, duvar sıvalarının fazla sıvı birikmesinden dolayı dökülmesine, alt kat tavanlarının akmasına ve daha pek çok soruna yol açabilirler. #iski

Tüm bunların dışında kullanmadığınız halde fazladan su faturası ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle su kaçağı olduğunu fark ettiğiniz anda bir tesisatçı çağırmanızda fayda vardır.

SAYAÇLARDAKİ PROBLEMLER İSKİ’NİN SORUMLULUĞUNDADIR

Her dairenin ayrı bir su sayacı bulunur. Bu su sayaçları su açıldığı anda dönmeye başlar ve musluklar açık olduğu sürece dönmeye devam eder. Muslukları kapattığınızda sayaç da durur.

Eğer sayaçta bir arıza varsa musluklar kapalıyken de dönmeye devam eder. Bu durumda sayacın değiştirilmesi gerekebilir. Sayaç değiştirme işlemleri tamamen İski’ye aittir ve İski’nin sorumluluğundadır. Alo 185’i arayarak ya da İski’ye bizzat giderek sayacınızdaki arızayı bildirebilirsiniz.

Sayaç değiştirildikten sonra su kaçağı devam ediyorsa sayaçla ilgili bir problem yok demektir. Bu durumda bir tesisat firması ile iletişime geçerek arızanın tespiti ve tamiri için çalışabilirsiniz.

Sonuç olarak İski ekipleri bina ya da apartman gibi kamusal olmayan alanlardaki su kaçakları ile ilgilenmemektedirler. Bu tip yerlerde site yönetimleri ya da daire sahipleri sorumluluğu üstlenerek bir tesisatçı çağırmalı ve arızanın yerini tespit ettirmelidirler.

One comment

 • Aslı

  15 Eylül 2020 at 16:09

  İski su kaçağı tespiti yapmıyor kaç kere aradım nafile. Sadece logar tıkanıklığı gibi durumlarda gelip açıyorlar.

  Reply

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now Button