BlogKalorifer Peteklerinin Altı Neden Isınmaz?

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2020/03/peteklerin-alti-neden-isinmaz.jpg

Soğuk havalarda peteklerin ısınmaması büyük bir sorun haline gelebilir. Kalorifer Peteklerinin Altı Neden Isınmaz? Kombi yüksek ayarda çalıştığı halde peteklerin alt kısımları ısınmazsa ortam büyük ölçüde soğuk olacaktır.

PETEKLERİN ALT KISIMLARI NEDEN ISINMAZ?

Kombinizin ayarlarını kontrol edin

Peteklerin altı ısınmıyor ise yapmanız gereken ilk şey kombinizde bir sorun olup olmadığını kontrol etmektir. Sırayla şunları yapın;

  • Kombiniz doğru ayarda mı?
  • Yaz modunda mı yoksa kış moduna aldınız mı?
  • Uyarı veriyor mu? (Su seviyesi azaldığında ve bar düştüğünde hata kodu verir ve kombi kendi kendini kapatır.)
  • Kombiniz çalışırken acayip sesler çıkarıyor mu?
  • Su seviyesi ve bar ayarları normal değerlerde mi?

Tüm bunları kontrol etmeniz gerekir. Bar ayarı belli bir değerin altındaysa kombi arıza durumuna geçer ve petekler ısınmaz. Kombinin göstergesine bakmazsanız bu durumu fark etmeyebilirsiniz. Basınç 1.0’ın altında ise göstergede uyarı işaretleri olur. Kombinin altında yer alan su takviye vanasını açın ve su takviyesi yapın. Bar ayarı normal seviyeye geldikten sonra kombiyi tekrar çalıştırın.

Kalorifer Peteklerinin Altı Neden Isınmaz?
Kalorifer Peteklerinin Altı Neden Isınmaz?

Sıkışmış havayı kontrol edin ve peteklerinizin havasını alın

Bazı petekler ısınmıyorsa, bunun en yaygın nedeni hapsolmuş havadır. Eğer kombinizi yazın hiç çalıştırmadıysanız radyatörlerinizde hava sıkışmış olabilir. Bu durum peteklerin alt kısımlarının soğuk, üst kısımlarının sıcak olmasına neden olur.

Hava alma vidasını bir tıslama sesi duyana kadar çevirin. Tıslama sesi durduktan ve peteklerden su gelmeye başladıktan sonra hava alma vidasını kapatın. Kombiyi açın ve su basıncını kontrol edin. Eğer herhangi bir sorun yaşarsanız servisi çağırın ve gerekli kontrolleri yaptırın.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Peteklerde tortu ve kir birikmiş olabilir

Havası alındığı halde ısınmayan petekler olabilir. Peteklerde biriken tortular ve kirler, peteklerin alt kısımlarının soğuk üst kısımlarının sıcak olmasına yol açabilir. Bu durumda tüm petekleri temizlemeniz sorunu çözecektir.

Peteklerden ses geliyorsa ısı pompası düzgün çalışmıyordur

Isıtma sisteminizdeki ısı pompası düzgün çalışmazsa radyatörleri sıcak tutmak için gereken su ısınamaz ve tüm petekler sıcaklık kaybeder. Peteklerden ses geliyorsa muhtemelen ısı pompanızda sorun var demektir.

Eğer ses petekler ısındıktan sonra kesiliyorsa, radyatörler kalitesiz malzemeden yapılmıştır ve peteklerde genleşme oluyordur. Su damlama sesine benzeyen bir ses varsa peteklerde çamur ve kir birikmiş olabilir. Bu durumda peteklerin temizlenme zamanı gelmiş demektir.

Peteklerin vanalarında sorun olabilir

Peteklerde sıkışan havayı aldığınızda sorun hala devam ediyorsa vanaları kontrol etmeniz gerekir. Vanalar radyatöre giden su akışını sağlarlar. Peteklerin hem altındaki hem de üstündeki vanaların açık olduğundan emin olun. Eğer termostatik vananız varsa sıcaklığın istediğiniz dereceye geldiğini kontrol edin.

Peteklerin vanalarını kontrol ettikten sonra bağlantı ayarlarına da bakmanız gerekir. Hatalı yapılan bağlantılar nedeniyle ısıtma sisteminiz düzgün çalışmayabilir.

Kombi filtresi kirlenmiştir

Kombi filtrelerinin her yıl Eylül ya da Ekim aylarında yapılması gerekir. Filtre temizliği yapılmadığı takdirde ısıtma sisteminizden tam verim alamazsınız. Profesyonel bir ekipten yardım alabileceğiniz gibi kendi kendinize de temizleme işlemini yapabilirsiniz. Bunun için kombinin altındaki filtreyi saat yönünün tersine doğru çevirip açın. Filtreyi eski bir diş fırçasıyla temizleyin ve yerine takın. Vanaları sıkıca kapatmayı unutmayın.

Isıtma sisteminizde bir kaçak olabilir

Saydığımız her şeyi yaptığınız halde peteklerinizdeki ısınmama sorunu düzelmiyorsa profesyonel bir tesisatçıdan yardım almanız gerekebilir. Su sızıntıları, borulardaki çatlaklar ya da tıkanıklıklar gibi tüm problemler termal kameralar ile görüntülenebilir.

Sorunun kaynağı noktasal olarak tespit edildikten sonra gerekli onarımlar yapılarak peteklerin düzgün bir şekilde ısıtması sağlanabilir. Onarım Tesisat olarak tesisat kaynaklı tüm sorunları termal kameralarla görüntülüyor ve kırmadan dökmeden çözümler üretiyoruz.

SON PETEK NEDEN ISINMAZ?

Eğer peteklerinizin temizliğini yaptıysanız ve vanalarını kontrol ettiyseniz petek reglaj ayarlarında sorun olabilir. Reglaj ayarı yapılırsa tüm petekler eşit olarak ısınır. Ayarı yapmak için kombiye en yakın peteği en az, kombiye en uzak peteği ise en çok açarak ısı dengesini eşitlemeniz yeterli olacaktır.

MERKEZİ SİSTEMDE PETEKLERİN ALTI ISINMIYOR

Merkezi sistemde su miktarı ve basınç ayarları binanın kalorifer dairesinden yapılır. Merkezi sistemle ısınan evlerde peteklerin alt kısımlarının ısınmaması, ısıtma sisteminde hava sıkışması nedeniyle olabilir. Hava sıkışırsa sıcak suyun akışı engelleneceği için petekler ısınamaz.

KÖMÜRLÜ KALORİFER PETEĞİ ISINMIYOR

Kömürlü sistemler merkezi ve kat kaloriferi olacak şekilde iki çeşittir. Kömürle çalışan merkezi sistemlerde, ortak kazandan sıcak su yayılır ve bu sıcak su tüm dairelerdeki peteklere iletilir. Kömürle çalışan kat kaloriferli dairelerde ise her dairenin kendi kazanı vardır.

Kömürle çalışan sistemlerde peteğin altı ısınmıyorsa hava birikmiş olabilir. Tesisatta kaçak veya arıza vardır. Başka bir olasılık da tesisatta tıkanıklık olabilir. Eğer peteklerde hava sıkışmışsa purjör vanasıyla petekler yarım açılır ve su aktıktan sonra tekrar sıkıştırılır. Eğer tesisatta tıkanıklık varsa ya da başka bir arıza olmuşsa bunun için bir tesisatçı çağırmanız gerekir.

Sonuç olarak kombinizden en iyi verimi alabilmek ve peteklerin düzgün ısınmasını sağlamak için gerekli kontrolleri düzenli aralıklarla yapmanız gerekir. Böylece ısıtma sisteminizin verimli ve ekonomik bir şekilde çalışmasını sağlarken daha az enerji kullanarak daha az fatura ödersiniz.

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *