BlogKlozet Kapağı Nasıl Takılır?

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2020/07/klozet-kapagi-takma.jpg

Klozet kapağı nasıl takılır? Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Yenilemek istediğiniz ya da kırıldığı için değiştirmek istediğiniz klozet kapaklarını takmak için öncelikle vidalama yerlerine bakmanız gerekir. Bazı klozetler alttan vidalanırken bazıları üstten sıkmalıdır. Oldukça basit görünen bu montaj işini bir usta çağırmadan, birkaç püf noktaya dikkat ederek kolayca  ve kısa sürede yapabilirsiniz.

TUVALET KAPAĞI NASIL TAKILIR?

Tuvalet kapağını değiştirmeden önce aldığınız kapak ile klozetinizin uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Oval ve dikdörtgen olacak şekilde iki farklı şekilde kapak bulunur. Takmayı düşündüğünüz yerdeki klozetin biçimi nasılsa aynı şekilde bir kapak almalısınız. Ayrıca menteşe bağlantı şekline de dikkat etmelisiniz. Alttan sıkmalı ve üstten sıkmalı olmak üzere iki tip vidalama sistemi vardır. Menteşe aralığı, iç ve dış genişlikler mutlaka klozetle uyumlu olmalıdır.

Klozetinize uymayan bir kapak alırsanız montaj işlemini düzgün bir şekilde yapamazsınız. Kapak tam olarak oturmayacağı için düzgün bir montaj olmayacaktır. Kapak ölçüsüne, şekline ve menteşe bağlantı şekline baktıktan sonra sırayla şu adımları takip etmeniz gerekir;

  • İlk olarak eski klozet kapağını sökmelisiniz. Bunun için eğer kapak alttan sıkmalıysa alt kısımdan menteşe somunlarını sökmeniz gerekir. Somunlar gevşedikten sonra kapağı yukarı çekerek çıkartabilirsiniz. Kapak üstten sıkmalıysa vidaları bir tornavida kullanarak üstten çevirmeli ve vidalar gevşediğinde kapağı yukarı çekmelisiniz.
  • Vidalar ya da somunlarda paslanma varsa ve çevrilmiyorlarsa öncelikle üzerlerine pas sökücü sıkın. Biraz bekleyin ve sökme işlemini bir kez daha deneyin.
  • Yeni klozet kapağını monte ederken üstten sıkmalı kapaklarda ilk olarak menteşeler yerlerine yerleştirilmeli ve vidaları takılarak sabitlenmelidir. Daha sonra kapak dik olarak tutulmalı ve vidalar menteşe deliklerine geçirilmelidir. Alttan sıkmalı kapaklarda ise önce somunlar menteşe deliklerinden geçirilir, daha sonra somunlar alttan sıkılarak sabitlenmelidir.

Kelebek başlı bağlantı vidalarının sökülmesi daha basittir. Kapak hem üstten hem de alttan vidalanmışsa bu durumda tornavida işe yaramayabilir. Vidaları sökmek için pense kullanmanız gerekebilir.

BEBEK KLOZET KAPAĞI NASIL TAKILIR?

Bebekler için aldığınız klozet kapağını takarken öncelikle her iki dübeli de klozetin deliklerine takın ve iyice oturtun. Daha sonra diğer aparatları ve contayı yerleştirin. Delik olan kısımların içe doğru bakması gerekir, aksi halde kapak tam oturmaz. Vidaları dübele geçirin ama sıkmayın ve kapağı örtmeyin. Öncelikle kapağın çıkıntılarının oturup oturmadığını kontrol edin. Aparatları kapağın vida aralıklarına göre ayarladıktan sonra vidaları bir tornavida yardımıyla sıkın. Kapağı kapatın ve bastırın. Contalı sistem sayesinde kolayca yerine oturacaktır.

Bebek klozet kapakları genellikle yetişkin klozet kapaklarına monte edilmiş şekilde satılırlar. Bebek bölmesi mıknatıslı olup kapağı kaldırınca düşme yapmaz. Bu nedenle büyük kapağı monte ederken ayrıca bebek kapağını da monte etmeniz gerekmez.

AMÖRTİSÖRLÜ KLOZET KAPAĞI NASIL TAKILIR?

Amörtisörlü klozet kapağının yani yavaş kapanan klozet kapağının montajı yapılırken öncelikle aparat, klozet kapağı montaj deliğinden aşağı doğru yerleştirilir. Daha sonra menteşe yukarı doğru kaldırılır ve vidası sıkılır. Ardından menteşe montajı yapılır ve menteşe şapkaları takılır. Klozet kapağı, klozet üzerinde monte edilmiş olan menteşe üzerine oturtulur. Son olarak daha önce çıkartılan metal cepler kapak gövdesi üzerine takılır.

PLASTİK KLOZET KAPAĞI NASIL TAKILIR?

Alttan vidalı plastik kapaklarda kelebek vida olduğu için tornavida gibi ayrı bir alete ihtiyaç duyulmaz. Vidalar el ile kolayca açılabilir ve takılabilir. Üstten vidalı plastik klozet kapaklarını ise bir tornavida yardımıyla kolayca takabilirsiniz.

KARE KLOZET KAPAĞI NASIL TAKILIR?

Kare klozet kapakları da diğer klozet kapakları gibi alttan ya da üstten vidalıdır. Kapağın vidalama şekline göre yukarıda bahsettiğimiz detaylara dikkat ederek kolayca sökme ve değiştirme işlemlerini yapabilirsiniz.

Sonuç olarak klozet kapağı montajı oldukça basit ve çok da teferruat gerektirmeyen bir işlemdir. Klozet taşınıza uygun bir kapak seçtikten sonra montajını birkaç dakika içinde yapabilirsiniz. Alttan ya da üstten vidalı kapakları takarken vida yerlerinin tam oturduğuna ve kapağın oynama yapmadığına emin olmalısınız.

One comment

  • İbrahim

    15 Aralık 2020 at 19:12

    Yeni eve taşınıyorduk ve bu bilgi tam olarak bize orada lazım oldu. Şu an öğreniyorum. Keşke daha erken sizi tanisaydim.

    Reply

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *