BlogKlozet Tıkanıklığı Açma

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2022/06/klozet-tikanikligi-acma.jpg

Klozetler kullanım hatalarına bağlı olarak tıkanabildiği gibi yapısal sorunlar nedeniyle de tıkanabilir. Tıkalı bir klozet taşma riski taşır, etrafa kötü kokular yayar, sağlık problemlerine yol açar ve yaşamı zorlaştırır.

Klozet Tıkandı Ne Yapmalıyım?

Evde klozet tıkanıklığı açma ya da profesyonel birinden yardım alarak tıkanıklık açma konusunda ilk izlenecek yol tıkanıklığın sebebini ve boyutunu öğrenmektir. Eğer tıkanıklık klozetin giriş kısmındaysa ve çok büyük değilse kendi kendinize bir tesisatçı çağırmadan tıkanıklığı açabilirsiniz. Ancak binadaki yapısal hatalardan kaynaklı tıkanıklıkları kendi kendinize açmanız mümkün değildir.

Evde Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Evde klozet tıkanıklığı açma için birkaç yöntem deneyebilirsiniz. Bunlar şu şekildedir;

  • Pompa kullanmak
  • Tel kullanmak
  • Tuz ruhu dökmek
  • Cihazla tıkanıklık açma

Bu yöntemleri kullanarak “tuvalet tıkandı su gitmiyor, ne yapmalıyım?” sorununu da çözebilirsiniz.

Klozet Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Evinizde tıkanan tuvaleti açmak için klozet tıkanıklığı açma yöntemlerini deneyebilirsiniz. Peki bu yöntemleri nasıl uygulayacaksınız?

Pompa ile tıkanıklık açma

Tuvaletler için özel olarak üretilen ve ağız kısmı daha dar olan pompalar vardır. Bu pompaları yapı marketlerden, süpermarketlerden ya da internetten temin edebilirsiniz. Daha sonra pompayı klozetin deliğini tam olarak kapatacak şekilde yerleştirin. Etrafında boşluk olmamasına dikkat edin. Birkaç kez pompalama yapın ve basınç oluşturun. Bu basınç sayesinde tıkanıklığa neden olan şeyler çözülecek ve borudan akacaktır.

Telle tıkanıklık açma

Telin bir ucunu kanca biçimine getirin. Kancalı ucu klozet deliğinden yavaşça içeri sokun. Ancak teli ittirmemeye gayret edin, aksi halde tıkanıklık oluşturan cisimler daha derine gidebilir. Teli hafifçe geri çekin ve pislikleri klozetten çıkarın.

Tuz ruhu ile klozet tıkanıklığı giderme

Klozet tıkanıklığı nasıl gider sorusu için bir diğer çözüm de tuz ruhu kullanmaktır. Tuz ruhu oldukça etkilidir, bu nedenle dikkatli kullanılması gerekir. Güçlü aşındırıcı özelliği olduğu için çok sık kullanmamanızı öneriyoruz. Her tıkanıklıkta tuz ruhu kullanırsanız zaman içinde borular delinebilir ve bu da daha ciddi tesisat sorunlarına yol açabilir.

Cihazla Tıkanıklık Açma Nasıl Yapılır?

Bulaşık Deterjanı İle Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Bulaşık deterjanı kaygan ve akışkan bir yapıdadır. Yağ birikintileri nedeniyle oluşan tıkanıklıkları gidermede bulaşık deterjanı yardımcı olabilir ama kesin sonuç vereceği konusunda garanti veremeyiz. Bulaşık deterjanının içeriğindeki yağ çözücü moleküller tıkanıklık oluşturan yağ birikintilerini çözebilir ve topaklaşan pisliğin çözülmesini sağlayabilir. Tıkanıklığa neden olan daha ciddi bir durum varsa ya da deterjanla çözülemeyecek yapıda bir topaklıksa başka yöntemler denemeniz gerekir.

Klozet Tıkanması Nasıl Olur?

Duvara monte klozet tıkanıklığı ya da asma klozet tıkanıklığı oldukça can sıkıcı bir durumdur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir klozetin tıkanmasına neden olan pek çok faktör vardır. Bunlar kullanım hataları olarak bahsettiğimiz durumlar ve yapısal sorunlar olarak ikiye ayrılabilir.

  • Kullanım hatalarından kaynaklı klozet tıkanıklıkları: Peçete, kağıt, ped, çocuk bezi, oyuncak ve benzeri cisimlerin klozete atılmasıyla tıkanıklıklar oluşabilir. Ayrıca temizlik yaparken temizlik süngeri ya da temizlik bezinin klozete düşmesi de boruları tıkayabilir. Sigara izmariti, saç ve kıl gibi maddeleri klozete atınca da tıkanıklık oluşabilir.
  • Yapısal sorunlardan kaynaklı klozet tıkanıklıkları: Binanın inşaatı sırasında klozete harç, toprak ve alçı gibi atıklar döküldüyse tuvalet sık sık tıkanabilir. Ayrıca minik çakıl takıl taşları ve tortu birikmişse ya da harç ve molozlar gidere döküldüyse tıkanmalar yaşanabilir. Bunların dışında gider borusuna yeterli eğim verilmemesi, gider borusundaki çökmeler, ana gider hattındaki tıkanıklıklar ya da gider borularının kalitesiz malzemeden ve özensiz bir şekilde yapılması gibi durumlar klozet tıkanıklıklarına neden olur.

Peçeteden Tıkanan Klozet Nasıl Açılır?

Peçete artıklarının birikmesi klozeti tıkayabilir ve suyun akmasını engelleyebilir. Bu durumda pompa ya da telle bu sorunu çözebilirsiniz. Tel ya da pompayı yavaş hareketlerle kullanmalı ve biriken peçete artıklarını almanız yeterli olacaktır. Ancak bu işlemi yaparken dikkatli olmanız gerekir. Yoksa peçete topakları borunun daha derin kısımlarına itilebilir ve alınması zorlaşabilir. Böyle bir durum olduğunda cihazla tıkanıklık açma hizmeti veren firmalarla iletişime geçmeniz gerekecektir.

Sonuç olarak yapısal problemler olmadığı müddetçe klozet tıkanıklığı açma işlemini kendi kendinize yapabilirsiniz. Dikkatli ve titiz bir şekilde çalışarak boruları tıkayan cisimleri yerinden çıkarabilir ve su akışını eski haline getirebilirsiniz.

 

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *