BlogKombiden Banyoya Sıcak Su Gelmiyor! Sebebi?

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2020/03/kombiden-su-gelmemesi.jpg

Kombiden Banyoya Sıcak Su Gelmiyor! Kombilerin temel görevi suyu ısıtmak, hem yaz hem de kış aylarında banyo ve mutfak gibi yerlerde sıcak su kullanımını sağlamaktır. Kışın ayrıca ısıtma görevi görürler. Ancak kombiler çeşitli sebeplerle suyu ısıtmayabilir. Böyle bir durum olduğunda servisi çağırmadan önce bazı kontrolleri yapmanız gerekir. Küçük sorunları servis çağırmadan da çözebilirsiniz. Servisi çağırmadan önce yapmanız gereken temel kontroller şunlardır;

1.Petekler ısınıyor mu?

Kombiyi çalıştırdığınızda petekler ısınıyor ama sıcak su gelmiyorsa sorun yalnızca sıcak su kısmındadır. Eğer petekler de ısınmazsa ya peteklerin bakım zamanı gelmiştir ya da suyun ve peteklerin ortak çalıştığı parçalarda sorun vardır. Petek temizliğini kendiniz yapabileceğiniz gibi bir tesisatçı da çağırabilirsiniz. Ancak servisi çağırdığınızda her iki sorunu da çözecektir.

2.Kombinin sıcak su ayarı uygun derecede mi?

Farklı model ve marka kombilerde sıcaklık derecesi farklıdır. Kimi kombilerde suyun sıcaklığını 1’den 5’e kadar ayarlayabilirken bazı kombilerde suyun sıcaklığını 50 – 60 derecelere kadar çıkartabilirsiniz. Sıcak su seviyesini minimum derecenin biraz üstüne alırsanız suyunuz çok ısınmaz. Dereceyi yükseltip tekrar denediğinizde su ısınıyorsa hiçbir problem yok demektir.

3.Kombideki gaz ve elektrik akışı normal mi?

Kombi banyo suyunu neden ısıtmaz? Kombiye gaz ve elektrik gelmiyorsa su ısınmaz. Elektrik gelmediğinde göstergede hiçbir şey görünmez. Eğer ledli bir cihaz kullanıyorsanız led ışıkları yanmaz. Sorun elektrik gelmemesi ise dairede elektrik olup olmadığını kontrol edin. Eğer elektrik varsa büyük bir olasılıkla ana kartta bir sorun vardır. Bu durumda yapacağınız en iyi şey bir servis çağırmaktır.

Kombiye gaz gelip gelmediğini kontrol etmek için doğalgazla çalışan cihazlarınızı çalıştırmayı deneyin. Eğer cihazlar çalışıyorsa kombinin yanında bulunan gaz vanasının açık olup olmadığına bakın. Vana açıksa kombiye gelen doğalgazda sorun yoktur. Cihazlar çalışmıyorsa kapınızın dışındaki gaz vanasının açık mı yoksa kapalı mı olduğunu kontrol edin. Vana kapalıysa açın ve sıcak suyun akıp akmadığına tekrar bakın.

4.Kombi basıncı normal değerlerde mi?

Kombilerde su basıncı 1 ile 2 bar arasında olmalıdır. Su basıncı 1’in altına ya da 2,5 barın üstüne çıkarsa cihaz kendini arızaya alarak sıcak su akışını durdurabilir. Basınç 1 barın altına inerse kombiye su takviyesi yapılarak basınç artırılmalı; 2,5 barın üstüne çıkarsa kombiye en yakın peteğin havası alınarak basınç düşürülmelidir. Basınç değerlerini normal seviyelere ayarladığınızda sıcak suyun gelmesi gerekir.

5.Kombi göstergesinde hata kodu görünüyor mu ya da arıza led ışığı yanıyor mu?

Kombinin parçalarında sorun varsa ve arıza konumuna geçerse hata kodu verir ya da led ışığı yanmaz. Ekranı kontrol ettiğinizde söylediğimiz belirtiler varsa kombi marka ve modeline göre yapılacak şeyler kullanım kılavuzunda yazar. Kullanım talimatlarını uygulayarak ya da servisi arayarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

BANYODAKİ MUSLUKTAN SICAK SU GELMİYOR

Mutfaktaki musluğu açtığınızda sıcak su geliyor ancak banyodaki musluktan sıcak su akmıyorsa  ve banyo suyu ısınmıyorsa kombide bir sorun olabilir. Sıcak su gelmeyen bölümde bulunan batarya arızalanmış, banyoya giden borularda ya da musluk tesisatında bir sorun meydana gelmiş olabilir. Bu durumda öncelikle banyo musluğundaki bataryayı değiştirin. Bataryayı değiştirdiğiniz halde sıcak su gelmezse bir tesisatçıyı arayın.

Kombi Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım

Kombi Su Basıncı Neden Düşer

Petek Havası Nasıl Alınır?

BANYOYA SICAK SU NEDEN AZ GELİR?

Banyoya sıcak su az geliyorsa ya da kombi banyoya sıcak su vermiyorsa suyun ısısında değil suyun debisinde bir sorun var demektir. Özellikle duş alırken musluğu açtığınızda su çok az akıyorsa olası sebepler şunlardır;

  • Gelen suyun basıncı düşüktür.
  • Binadaki su boruları tıkanmış olabilir.
  • Su boruları daralmıştır.
  • Su saatinin vanası kısık ayardadır.

Sorunu çözmek için ilk olarak su vanasının ayarını kontrol edin. Eğer kısıksa su az gelir. Vananın ayarını yükselttiğiniz halde su hala incecik akıyorsa musluğun filtresi tıkanmış olabilir. Filtreyi söküp temizlediğinizde sorun çözülecektir. Borularda tıkanma varsa bu işi kendi kendinize yapamazsınız ve bir tesisatçı çağırmanız gerekir.

Kombi mutfağa sıcak su veriyor banyoya vermiyorsa bunun başka bir nedeni olabilir. Bazen demir borular paslanabilir ve boruların iç çapları daralabilir. Bu durumda suyun debisi düşer ve musluklardan akan su miktarında azalmalar görülür. Demir borular yenilendiği takdirde suyun akış hızı normale döner.

KOMBİ BANYO SUYU ISINIP SOĞUYOR

Sıcak suyu açtığınızda bir süre sonra su soğuyorsa kombinin gücü zayıf olabilir. Özellikle çok soğuk aylarda şebeke suyu aşırı soğuk gelebilir. Kombi yeterli güçte değilse suyu istenilen sıcaklığa kadar ısıtamayacaktır.

Eşanjörlerde bir kireçlenme varsa su ısınıp soğuyabilir. Tek eşanjörlü ya da çift eşanjörlü kombilerde sudaki kireç nedeniyle tıkanmalar olabilir. Bu gibi sorunların olmaması için kombinizin periyodik bakımlarını aksatmamanız gerekir. Eğer kireçlenme çok fazlaysa parçanın değiştirilmesi gerekebilir.

Bir başka sebep de üç yollu vanadaki arızalar olabilir. Üç yollu vanalar normal şartlarda konum değiştirirler. Eğer bu vanalar konum değiştiremezlerse ya da ortada takılıp kalırlarsa tesisat suyu kalorifere gider ve suyun sıcaklığı istenilen değerlere çıkamaz. Yapılacak şey üç yollu vanadaki takılma problemini çözmek ya da vanayı komple değiştirmektir.

Kalorifer Peteklerinin Altı Neden Isınmaz?

KOMBİ SICAK SU DALGALANMALARI NEDEN OLUR?

Kombi çalıştığı halde sıcak suyun gelmemesi ya da kombi banyo suyunu ısıtmıyorsa kombideki genel bir problemden değil yalnızca sıcak su parçalarındaki sorunlar nedeniyle olur. Sorunlu parçaları değiştirmek sıcak su dalgalanmalarını önleyecektir. Hasar görmüş parçalar şunlar olabilir;

  • Eski tip kombilerde diyafram contası bulunur. Bu conta deforme olursa işlevini yerine getiremez.
  • Yeni nesil kombilerde ise diyafram contası yoktur. Bunun yerine sıcak su türbini vardır. Bu parça kırılmışsa kombi suyu ısıtamaz.
  • Ntc sensör hassasiyeti kaybolmuşsa ya da bu özellik bozulmuşsa suyun ısısında dalgalanmalar ortaya çıkar.

Sonuç olarak kombiden banyoya sıcak su gelmediğinde ya da kombiden banyoya sıcak su az akıyorsa servisi çağırmadan önce gerekli kontrolleri yapmanız önerilir. Eğer gözünüzden kaçan bir sorun nedeniyle su ısınmıyorsa, örneğin vana kapalıyken suyu açıyorsanız, vanayı açmanız halinde problem ortadan kalkacaktır. Suyun ısınmamasının ya da ısınıp soğumasının nedeni basit dikkatsizlikler değilse mutlaka bir servis çağırmalı ve kombi bakımını yaptırmalısınız.

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *