BlogLavabo Açıcı Nasıl Kullanılır? Kimyasal formulü nedir 2022

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2020/03/lavabo-acici.jpg

Lavabo açıcı nasıl kullanılır? Kimyasal formulü nedir 2022. Lavabo açıcılar lavabolardaki basit tıkanıklıkları açmak için kullanılan kimyasallardır. Bu kimyasal maddeler suda kolayca çözünürler, yumuşak ve kaygan bir çözelti oluşturarak tıkanıklığa neden olan maddelerin parçalanarak suyun içinden akmasını sağlarlar.

Kostik ya da sud kostik olarak adlandırılan lavabo açıcılar oldukça güçlü kimyasal dezenfektandırlar.

Marketlerde oldukça uygun fiyatlara satılan kostik ürünler, hem evlerde hem de iş yerlerinde kullanılabilir. Ancak oldukça dikkatli bir şekilde kullanılmaları önerilir. Asit bazlı ürünler oldukları için doğru kullanılmadıkları takdirde zararlı olabilirler.

KİMYASAL LAVABO AÇICI ÇEŞİTLERİ

Toz, sıvı / jel, kapsül ve asit – baz olmak üzere farklı türde lavabo açıcılar vardır.

 • Toz ve kapsül lavabo açıcıların içindeki kimyasallar aynıdır. Bu ürünlerin etken maddesinde kostik bulunur. Suda çözünürler, kaygan ve yumuşak bir etki bırakarak tıkanıklıkları açarlar. Kullanım amacına göre toz ya da kapsül şeklinde satılır.
 • Sıvı ya da jel lavabo açıcılar daha çok gıda atıkları nedeniyle oluşan tıkanıkları açmak için kullanılırlar. Kimyasal bileşenlerinde yağ çözücü bulunur.
 • Asit – baz lavabo açıcılar ise kostik şeklindedir. Kostikteki baz suyla tepkimeye girdiğinde ısınarak tıkanıklığın açılmasını sağlar.

LAVABO AÇICI KİMYASAL BİLEŞİK FORMÜLÜ

Lavabo açıcı kimyasal formülü NaOH şeklindedir. Bir sodyum, bir oksijen ve bir hidrojen atomunun birleşmesiyle oluşur.

 • Bilinen ismi kostik soda ya da kostiktir.
 • Bilimsel ismi sodyum hidroksittir.
 • Kimyasal yapısı ise baziktir. (lavabo açıcı asit mi baz mı Cevap: Baz)

LAVABO AÇICI NASIL KULLANILIR?

Lavabonuz suyla dolmuşsa öncelikle bir kap yardımıyla fazla suyu boşaltın. Eğer suyu boşaltmazsınız, lavabo açıcı suyla karıştığında etrafa yayılabilir, bu da size zarar verebilir.

Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?

Farklı türdeki lavabo açıcıların kullanım şekilleri de farklıdır. Lavabo açıcı nasıl kullanılır? cevabını uygulamak zor geliyorsa tesisatçılardan yardım isteyiniz. Kullanım talimatlarına uymamanız halinde cildiniz ve eşyalarınız zarar görebilir.

 • Toz lavabo açıcılar: Koruyucu eldiven giyin. Eldivenlerin ince olmamasına dikkat edin. Ortamın havalanması için pencereleri açın. Lavabo giderini tamamen kapatacak kadar toz dökün. Üzerine yavaş bir şekilde sıcak su dökün. Köpürmeye başlayacağı için ortamdan uzaklaşın. Bir süre bekleyin ve bol su dökün.
 • Sıvı – jel lavabo açıcılar: Kimyasalı evyeye boşaltın. Yoğun kıvamlı jelin dibe çökmesini bekleyin ve bol su dökerek tıkanıklığı temizleyin.
 • Kostik lavabo açıcılar: (sud kostik nedir? Kostik nedir?) Kostiği biraz suyla seyreltin. Suyla reaksiyona giren kimyasal ısınır ve buharlar çıkmaya başlar. Bu buharı solumamaya ve cildinizle temas ettirmemeye dikkat edin. Hazırladığınız karışımı lavabonun içine boşaltın. 5 – 10 dakika bekleyerek bol su dökün.

KİMYASAL Lavabo Açıcı Kullanımı

LAVABO AÇICILARI KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Lavabo Açıcı Tehlikeleri ve Zararları

Lavabo açıcılar sıcak suyla tepkimeye girdiklerinde sağlığı olumsuz etkileyebilirler. Bu nedenle kullanımları sırasında bazı güvenlik önlemlerinin alınması gereklidir. Bu kimyasalları kullanırken şu hususlara dikkat etmeniz önerilir;

 • Eldiven, maske ya da gözlük kullanın.
 • Ortamı mutlaka havalandırın ve kimyasalın cildinize temas etmesini engelleyin.
 • Çıkan buharı asla solumayın. Eğer lavabo açıcı cilde temas ederse bol suyla yıkamayı ihmal etmeyin.
 • Suyla karışan kimyasalın size zarar vermemesi için suyu yavaş bir şekilde dökün.

LAVABO AÇICILARIN TEHLİKELERİ NELERDİR?

 • Bu kimyasal ürünler giderlerde oluşan tıkanıkları açmak için kullanılırlar. Ancak çok fazla kullanıldıklarında borulara zarar verebilirler. Her tıkanıklıkta bu ürünleri kullanırsanız zamanla lavabo borularınız aşınacak, contalar zarar görecek ve çatlamalar meydana gelecektir. Bunun sonucu olarak su sızıntıları ve su kaçakları oluşacaktır.
 • Kostik ürünleri güvenlik önlemlerini almadan kullanırsanız cildinize (insan dokusuna) ciddi zararlar verebilirsiniz.
 • Asit içeren kostik ürünler doğal yaşama da zarar verir.

LAVABO AÇICILAR BORUYU DELER Mİ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kostik ürünlerin sürekli kullanımı tesisatınıza zarar verir. Birkaç defa kullanıldıktan sonra genellikle etkili olmazlar. Tıkanıklığı açamadığınızda tahliye borusunda kalan kimyasallar donmuş alçı gibi sertleşirler. Farklı türde lavabo açıcıları kullanırsanız tüm kimyasallar tepkimeye girebilir. Bu tepkime sonucunda tıkalı borulardaki pis su ısınır ve gider borusu zarar görür.

Eğer eviniz çok eskiyse tesisatınızda ince pvc borular kullanılmıştır. Bu borular biriken kimyasal bileşikler nedeniyle kağıt gibi kırılabilirler. Lavabo açıcıların işe yaradığını zannederken aslında borular yırtıldığı için su betonun içine çekilmiş olabilir. Sonuçta hem tıkanıklık açılmaz hem de alt kattaki dairenin tavanında su sızıntıları oluşur.

LAVABO AÇICILARIN KULLANILMAMASI GEREKEN YERLER NERELERDİR?

 • Metal, alüminyum ve çinko borularda kullanmayın.
 • Harç ve tuğla gibi inşaat atıkları nedeniyle oluşan tıkanıklarda kullanmayın.
 • Farklı lavabo açıcıları birlikte kullanmayın.
 • Bu ürünler temizlik amaçlı değildir.
 • Ambalajdaki kullanım talimatlarını okumadan ürünleri lavabonuza dökmeyin.

LAVABO AÇICI ALTERNATİFİ

Lavabo ve tuvalet tıkanıklıklarını lavabo aç yerine firmamızı arayarak tıkanıklık açma robotu ile açma hizmeti alabilirsiniz. Robotla tıkanıklık açma hizmeti ile tüm pimaş ve gider tıkanıklarını açıyoruz ve isterseniz pimaş içini kamera ile görüntülüyoruz. Sorunun kaynağini tespit edip size de gösteriyoruz. İletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak lavabo açıcıları sık kullanmak oldukça tehlikelidir. Bu ürünleri satın almadan önce tıkanıklığı farklı yöntemlerle açmayı deneyin. Eğer tıkanma ciddi boyuttaysa mutlaka uzman bir tesisatçıdan yardım isteyin.

One comment

 • Serap

  6 Ekim 2020 at 19:03

  Lavabo açıcı döktüm yetmedi, nalburdan 3 kutu kostik aldım 300₺ yetmedi. Harcadığım parayamı evi bxx götürdü ona mı yanayım. Komşumun tavsiyesi ile robotla tıkanıklık açma servisi çağırdım 15 dakikada açtı ustalar. Uğraşa değmez.

  Reply

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *