BlogLavabo Açıcı Tehlikeleri ve Zararları

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2020/07/lavabo-acici-zararlari.jpg

Lavabo açıcılar sadece insanlara değil aynı zamanda değdikleri yüzeylere de kalıcı olarak zarar verebilirler. Özellikle bilinçsiz kullanım sonucu çok kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

Toz ve sıvı olmak üzere iki tip lavabo açıcı vardır. Tıkanıklıkları açmak için kullanılan bu kimyasal bileşiklerin kimi asit türü kimi ise baz türü maddeler içerirler. Organik maddelerin oluşturduğu tıkanıklıkları eriterek boruları açan lavabo açıcılar, içerdikleri zehirli ve tahrip edici maddeler nedeniyle insan vücudunda yanıklara, solunum problemlerine ya da yer döşemelerinde bozulmalara neden olabilirler.

LAVABO AÇICI KULLANMANIN ZARARLARI NELERDİR?

En çok kullanılan lavabo açıcı sülfürik asittir. Bu bileşikten çıkan duman hem insanlara, hem hayvanlara hem de çevreye ciddi zararlar verir. Bunların yanı sıra sık sık kullanılmaları halinde pimaş boruları zarar görebilir ve ömürleri kısalabilir. Bu ürünleri kullanmak yerine hem kendiniz hem de çevreniz için doğa dostu ürünler kullanmanız gerekir.

Lavabo açıcıların zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

İnsan vücuduna zararları:

  • Deriyle temas etmesi halinde birinci derece yanıklar oluşabilir. Bu yanıkların tedavisi için bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.
  • Etkili olabilmeleri için suyla temas etmeleri gerekir. Suyla karıştırıldıklarında oluşan buharın solunması halinde zehirlenmeler meydana gelebilir ve nefes almak zorlaşabilir.
  • Göze temas ederlerse körlüğe yol açabilirler.

Tesisata zararları:

  • Her tıkanıklıkta kullanılırsa gider boruları zaman içinde büzüşürler ve çapları daralır. Çok fazla kullanıldıklarında gider borularının eritebilirler.
  • Pimaş borularının bağlantı noktalarındaki contaları eritebilirler. Bu da su sızıntılarına yol açabilir.

Çoğu insan zararlarını bilmeden ve tesisatçıya para vermemek için ucuz olan bu yöntemi deniyor. Ancak bilmeden kullanılan lavabo açıcılar bomba gibi patlayabilir ve hayati tehlike yaratabilirler.

LAVABO AÇICI TEHLİKELERİ

Çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi organik olmayan lavabo açıcı kimyasallar uç noktalardaki pH’ları nedeniyle kullanım talimatları dışında kullanılmamalıdırlar. Katı ya da sıvı olsun, tüm kimyasal maddeler her sıcaklık ve basınçta buharlaşabilirler. Buharlaşan moleküller burundaki koku alma reseptörlerine gidebileceği gibi akciğerler yoluyla kana da karışabilir.

Sıcak suyla temas eden lavabo açıcı, oda sıcaklığındaki bir su ile temas eden lavabo açıcıya göre çok daha hızlı buharlaşır. Bu buharlaşma öncesinde maske ve eldiven gibi koruyucu tedbirler alınmalı ve kullanımdan sonra ortam derhal havalandırılmalıdır.

KOSTİK CİLDE TEMAS EDERSE NE OLUR?

Lavabo açıcı cilde temas ederse ileri derecede yanıklar oluşabilir. Ayrıca lavabo açıcı solumak solunum yollarında hasara neden olabilir. Kostik adıyla bildiğimiz toz lavabo açıcılarda sodyum hidroksit bulunur. Bu madde kaynar su ile temas ettiğinde bir duman açığa çıkar. Bu dumandan etkilenmemek için maske takılması gerekir. Kaynar suyu lavaboya döktükten sonra sıçramaması ve buharının zehirlememesi için hemen ortam terk edilmeli ve kimyasal maddenin köpürmesi azalana kadar ortama girilmemelidir. Köpürme azaldığında camlar açılarak havalandırma sağlanmalıdır.

Bazik yapıdaki kostiğin üzerine sıvı lavabo açıcı dökerseniz durum daha da tehlikeli olabilir. Sıvı lavabo açıcıların çoğu asit içerir. Örneğin kezzap nitrik asit, tuz ruhu ise hidroklorik asit olarak bilinir. Kostiğin üzerine tuz ruhu ya da kezzap döktüğünüzde oluşacak tehlikeyi ikiye katlamış olursunuz.

Lavabo Açıcı Cilde Temas Ederse Ne Yapılmalıdır?

Güçlü lavabo açıcıların cilde temas etmesi halinde vakit kaybetmeden temas eden kısmı bol su ile durulamak gereklidir. Lavabo açıcı kullanırken mutlaka kullanma talimatlarına uymanız, eldiven giymeniz, gözlük ve maske takmanız gerekir. Sıvı lavabo açıcılarla toz lavabo açıcıları birlikte kullanmamaya özen gösterin. Tuz ruhu ya da kezzap gibi ürünler daha yoğun olduklarından kostik ürünlere göre dibe daha kolay çökerler. Bu da tıkanıklığı daha kolay açmalarını sağlar.

Sonuç olarak toz ya da sıvı lavabo açıcıları mümkün olduğunca az kullanmaya ya da hiç kullanmamaya çalışın. Ciltle temas etmeleri halinde bol su ile durulamanız, ciddi vakalarda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir. Ayrıca boruların delinmesi gibi sorunlara karşı bu ürünleri kullanmak yerine işinde uzman tesisatçılardan yardım almalısınız.

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *