BlogLavabo Açıcı Tuvalet Tıkanıklığını Açar Mı?

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2020/07/lavabo-acici-ile-tuvalet-acma.jpg

Tuvalet tıkanıklığını açmak için en çok kullanılan ürünlerden biri lavabo açıcılardır. Peki bu ürünler gerçekten işe yarar mı ya da güvenli midirler? Bunu anlamak için tıkanıklığın boyutu ve yeri oldukça önemlidir.

LAVABO AÇICI TUVALET TIKANIKLIĞINI AÇAR MI?

Lavabo açıcılar asit içeren ürünlerdir. İçerdikleri asit, tuvalette tıkanıklığa neden olan cismi parçalayabilir ya da eritebilir. Muhafaza edildikleri kaba zarar vermezler, çünkü etkili olmaları için suyla temas etmeleri gerekir. Su ile tepkimeye girmedikleri sürece hiçbir şekilde aktif olmazlar.

Lavabo açıcıların tuvalette işe yaramaları için tıkanıklığın ulaşılabilir yani klozetin girişine yakın bir yerde olması gerekir. Ayrıca tıkanıklığa sebep olan cisim saç, tuvalet kağıdı ya da yemek artığı gibi bir madde olmalıdır. Lavabo açıcılar suyla temas ettikleri anda kimyasal bir tepkime oluşur. Bu tepkime sırasında mutlaka tıkanıklık oluşturan cisme değmeleri gerekir. Aksi halde amaçlarını gerçekleştiremezler ve cismi parçalayamaz ya da eritemezler.

Cismin klozetin giriş kısmına yakın olup olmadığını öğrenmek için klozete bir miktar su dökmeniz gerekir. Eğer su hızlı bir şekilde geri tepiyorsa cisim yakında bir yerdedir. Ancak su çok yavaş geri tepiyorsa muhtemelen tıkanıklık oldukça derinlerdedir ve lavabo açıcı bu durumda pek işe yaramayacaktır.

Tuvalet kağıdı, saç ya da yemek artığı gibi cisimler tuvalet borusunun ön kısımlarındaysa lavabo açıcı döktükten birkaç dakika sonra bu cisimlerin parçalandığını ve suyla birlikte gittiklerini görebilirsiniz. Oyuncak gibi plastik ürünlerin yol açtığı tıkanıklıklarda lavabo açıcı kullanmanız işe yaramaz. Bunun nedeni lavabo açıcılar oyuncak türü cisimleri parçalamaz, yalnızca büzüştürür. Bu da tıkanıklığın açılmasını sağlamaz.

Lavabo Açıcı Kimyasalı Nedir, Nasıl Kullanılır, Formülü

LAVABO AÇICILAR TIKALI TUVALETLERDE NASIL KULLANILIRLAR?

Lavabo açıcılar toz ya da jel halinde satılırlar. Bu ürünü tuvalete döktüğünüz anda tuvalette bir miktar su olduğu için anında kimyasal tepkimeye gireceklerdir. Suyla etkileşime giren asidik üründen buhar çıkar. Bu buharı hiçbir şekilde solumamanız ya da bu buharın hiçbir şekilde cildinizle temasa girmemesi gerekir.

Tuvalet tıkanıklığı açmak için kullanılan lavabo açıcı kimyasal, tepkimeye girdiği anda temas ettiği cisimleri parçalar ya da eritir. Etkileri oldukça kısa olan bu ürünler eğer tıkanıklığa yol açan cisimlere ulaşamazsa faydalı olmazlar. Ayrıca bu ürünler her tuvalet tıkandığında kullanılmamalıdırlar. Eğer sık sık tuvaletiniz tıkanıyorsa ve lavabo açıcılar işe yaramıyorsa tıkanıklık muhtemelen daha derinde bir yerdedir. Bu durumda işinde uzman bir tesisatçı çağırmalı ve ondan yardım almalısınız.

LAVABO AÇICI TIKALI TUVALETLER İÇİN ZARARLI MIDIR?

Klozet tıkanıklıklarında sıkça kullanılan lavabo açıcılar yapıları gereği asit içerirler. Suyla tepkimeye giren asitli madde yüksek ısı açığa çıkarır. Çok fazla kullanıldıklarında bu ısı pimaş borularını eritebilir ve boruların büzüşmesine neden olabilir. Pimaş borusu büzüştüğünde iç kısmında girintiler ve çıkıntılar oluşur. Bu durum klozetin daha sık aralıklarla tıkanmasına neden olur. Lavabo açıcı maddeleri ne kadar çok kullanırsanız pimaş borularına o kadar zarar verirsiniz. Büzüşen borular zamanla erimeye ve delinmeye başlayabilir. Bu da su sızıntılarına yol açabilir. Tuvalet tıkanıklığı açmak isterken hem daha fazla tıkanıklığa yol açabilir hem de su sızıntısıyla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu ürünlerin bir diğer zararı da suya değdikleri anda çıkan buharın solunmasıdır. Asidik ürünün buharı solunduğunda ciltte ciddi yanıklar oluşabilir. Bu tip yanıklar oldukça zor tedavi edilmektedir. Ek olarak buharı soluduğunuzda solunum yollarınızda hasar oluşabilir, nefes alırken zorluk yaşayabilirsiniz. Eğer lavabo açıcı kullandığınız ortamı havalandırmadan uzun süre orada kalırsanız öksürmeye başlayabilirsiniz. Öksürüğünüzden kan gelmeye başlarsa solunum yollarınız tahrip olmuş olabilir. Bu durumda acil bir şekilde bir sağlık kurumuna gitmeli ve sorun daha da büyümeden önlem almalısınız.

TIKANAN ALATURKA TUVALETLERDE LAVABO AÇICILAR İŞE YARAR MI?

Unutmamanız gereken en önemli nokta lavabo açıcıları son çare olarak görmenizdir. Bu ürünleri kullanmadan önce diğer tuvalet tıkanıklığı açma yöntemlerini denemeniz gerekir. Lavabo açıcılar dışında daha az zararlı yöntemler vardır. Mesela pompa kullanabilir, elbise askısı ile cismi hareket ettirebilir ya da sirke, karbonat ve tuz gibi doğal ürünleri deneyebilirsiniz.

Tüm çabanıza karşın alaturka tuvaletinizdeki tıkanıklığı açmayı başaramadıysanız demek ki tıkanıklık borunun ön kısımlarında değildir. Böyle bir durumda yapabileceğiniz en iyi şey alanında uzman bir firmayı aramak ve tıkanıklığı açmasını istemektir. Günümüzde pek çok firma kırmadan dökmeden kameralı sistemlerle tıkanıklığın yerini tam olarak bulabilmektedir. Bu sistemleri kullanan firmalarla iletişime geçtiğiniz takdirde tıkanıklığa bir cismin mi yoksa tesisattaki bir sorunun mu neden olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sonuç olarak lavabo açıcı ürünleri tıkalı tuvaletlerde kullanırken oldukça dikkatli olmanız gerekir. Bu ürünler içerdikleri asit nedeniyle hem size hem de borulara zarar verebilirler. Pratik kullanımları nedeniyle tercih edilseler bile etkili olmaları için tıkanıklığın mutlaka tuvaletin ön kısımlarında olması gerekir. Aksi halde boruların hasar görmesine yol açabilirler.

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *