BlogMusluk Tamiri Nasıl Yapılır?

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2022/06/musluk-tamiri-nasil-yapilir.jpg

Musluğunuz damlatıyorsa, bozulduysa, contası deforme olduysa ya da açıp kaparken zorluk çekiyorsanız tamir edilmesi gerekir. Kireçlenme, aşınma, kırılma ya da benzeri sebeplerle bozulan musluk tamirini bir usta çağırmadan kendi kendinize yapabilirsiniz.

Musluk Bozulunca Ne Yapılır?

Musluğunuz bozulursa tamir etmek için öncelikle şebeke vanasını kapatarak su akışını kesmeniz gerekir, aksi halde tamirat sırasında her yerin su içinde kalmasına neden olabilirsiniz. Daha sonra bozulan musluğa uygun bir tornavida bulup bu tornavidayla önce musluğun kapağını çıkartın. Kapağı açarken zorlanabilirsiniz. Dikkatli hareketlerle ve musluğun başka bir yerini bozmadan kendinize doğru çektiğinizde kapak açılır.

Kapağı açtıktan sonra kapağın altındaki vidayı yıldız tornavidayla gevşetebilirsiniz. Vidayı da çıkardıktan sonra musluk başlığını hafifçe çekip musluktan ayrılmasını sağlayın. Salmastra (sarı, pirinç renkli parçacık) üstündeki contayı tornavidayla çıkartın. Yerine yeni conta takıp tüm parçaları yerine yerleştirin. İşlem bittiğinde vanayı açın ve musluğu kontrol edin. Su damlatmaya devam ederse bataryada sorun var demektir. Bu durumda musluğun tamamen değiştirilmesi gerekebilir.

Musluk Tamiri Ne Kadar?

Musluk tamiri fiyatları işçiliğe, parça değişimine ve tamiratın boyutuna göre farklılık gösterir. Bunların yanı sıra fiyatlarda ilde ile hatta ilçeden ilçeye göre değişiklikler olabilir. Ufak çapta işçilik isteyen bir musluğun tamiri 100 TL civarı iken komple musluk değişimi gerektiren durumlarda masraflar 500 TL’yi bulabilir.

Musluk Tamirini Kim Yapar?

Bu soru genellikle kiracıların sorduğu bir sorudur. Yeni taşındığınız bir evde siz oturmaya başlamadan önce olan tüm tadilat işlemleri ev sahibine aittir. Aranızda anlaşarak eve girmeden önce ya da taşındıktan sonra tadilat işlemlerini yaptırabilir ve masrafını kiradan düşebilir ya da ev sahibinden alabilirsiniz.

Bunun dışında musluk tamiri için sıhhi tesisat ustaları size yardımcı olurlar. Çevrenizdeki ya da güvendiğiniz bir tesisatçıdan musluk tamiri için yardım isteyebilirsiniz.

Aç Kapa Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Aç kapa musluğunuzun kartuşu bozulduysa bunu kendi kendinize tamir etmeniz oldukça zordur. Eğer yanlış bir şey yaparsanız musluk ya da bataryayı komple değiştirmeniz gerekebilir. Bu yüzden son derece dikkatli olmanızda fayda vardır.

Musluk batarya tamiri için sırayla şu işlemleri yapın;

 • Öncelikle su saatinin yanındaki vanayı kapatın.
 • Batarya kolunun orta kısmındaki mavi renkli kapağı tornavidayla sökün.
 • Kapağın içindeki vidayı alyan anahtarla çıkarın.
 • Bataryanın kulbunu yukarı çekip çıkartın
 • Eski batarya kartuşunu çıkarmak için üst kısımdaki somunu sökün.
 • Bataryanın içine yeni kartuşu takın ve tüm işlemleri tersten yapın.

Aç kapa şeklinde olan musluklar bu şekilde onarılmaktadır.

Damlayan Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Musluğunuz damlatıyorsa bu sorunu hemen çözmeniz gerekir. Damlamayı durdurmazsanız su israfı olacağı gibi musluğun çevresinde nemlenmeler ve küflenmeler ortaya çıkabilir. Damlayan bir musluğu tamir etmek oldukça kolaydır. Damlayan musluk tamiri için gerekli malzemeler conta, ayarlanabilir anahtar ve tornavidadır.

 • Damlayan musluğu tamir etmeden önce her zaman olduğu gibi vanayı kapatın.
 • Musluğu açın ve kalan suyu tamamen boşaltın.
 • Bir tornavidayla musluğun kapağını sökün.
 • Kapağı çıkardıktan sonra salmastra ismindeki sarı pirinç renkli parçacığı çıkarın. Salmastrayı 17 numaralı anahtarla çıkarabilirsiniz.
 • Anahtarı döndürünce contayı göreceksiniz. Contayı tornavidayla yerinden çıkarın.
 • Son olarak yeni contayı takın ve tüm işlemleri tersine doğru uygulayın.

Damlatan musluk bu şekilde onarılır.

Musluk Çatlağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Musluğunuzda çatlak varsa bunun için bir usta çağırmanız gerekebilir çünkü komple musluğun değiştirilmesi gerekebilir. Bu işlem ustalık gerektiren bir durumdur ve yanlış bir işlem yapılması halinde ciddi hasarlar oluşabilir.

Sonuç olarak basit sorunlarda musluk tamirini kendiniz yapabilirsiniz. Böylece gereken parçaları kendiniz satın alarak ve işçilik maliyeti ödemeden daha ucuza musluğunuzun tamir edebilirsiniz. Ancak ciddi işçilik isteyen musluk sorunlarında mutlaka bir tesisatçıdan yardım almanız gerekebilir.

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *