Petek Temizleme İstanbul ve 2022 Fiyatları

İSTANBUL PETEK TEMİZLEME için ÇAĞRI MERKEZİMİZİ ARAYIN.

Değerlendirme 4.9/557 (Oy Sayısı)

Petek Temizliği ve Fiyatları

Onarım Tesisat olarak radyatör petek temizliği konusunda tüm İstanbul'a hizmet vermekteyiz. Petek temizleme ile petek içlerindeki tortu ve çamurlaşma ilaçlı ve basınçlı su ile temizlenir ve %30'a varan tasarruf etmenizi sağlar.
HIZLI SERVİS
Çağrı merkezimizle veya iletişim bölümünden forum doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kaydınız oluşturulduktan sonra en yakın ekibimiz adresinize yönlendirilir.
LİSANSLI PROFESYONEL USTALAR
Ustalarımızın tamamı lisanslı ve ustalık belgesine sahiptir. Radyatör petek temizliğini TSE belgeli ilaçlı su ve basınçlı makine ile yapmaktayız.
İş Tamamlama Raporu
Petek temizliği sonrasında yapılan işin detaylıca yazıldığı iş tamamlama formu firmamızca sizlere teslim edilir.

Petek Temizleme Nasıl Yapılır??

İlaçlı ve Makine ile radyatör petek temizleme ve 2022 fiyatları konusunda daha detaylı bilgi için alt başlıkları okumanızı öneririz.
1
2022 PETEK TEMİZLEME FİYATLARI NE KADAR?

Petek temizliği fiyatları petek sayısına, modeline ve ısıtma sistemine göre değişmektedir. En masraflı petekler alüminyum peteklerdir. Bunun sebebi işçiliğin çok fazla olmasıdır. Standart doğalgaz kombi ile çalışan panel peteklerin bakımı daha ekonomiktir.

 • 1 Adet Radyatör petek temizliği   50TL
 • 1 Adet Döküm petek temizliği  80 TL

2022 Petek temizleme fiyatları 5 petek ve altı 350 TL ‘dir. Üzeri her petek için ise ekleme yapılarak hesaplanır.

2
PETEK TEMİZLİĞİ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Örnek Petek Temizliği Kammak Makina

Eskiden petekler temizlenirken tüm petekler tek tek sökülür, banyoya getirilir ve tazyikli su ile yıkanırdı. Ancak artık bu yöntemle petek temizliği yapılmamaktadır.

Petekleri temizlemek için yalnızca banyoda bulunan radyatörün sökülmesi yeterli gelmektedir. Kimyasallarla ve makinelerle hiçbir petek sökülmeden detaylı bir temizlik yapılabilir.

Yazın kullanılmayan ve hiçbir sirkülasyon olmayan kalorifer tesisatında, çamurlaşma, tortulaşma ve korozyon oluşumu hızlanır.

Petekler temizlenmediğinde bu pislikler birikir, suyun borularda ve petek kanallarında dolaşımı zorlaşır. Sonuçta petekler verimli bir şekilde çalışmaz ve mekanı tam ısıtamaz. Petekler temizlendiğinde tesisatta dolaşan su yenilenir ve kombiden maksimum verim alınabilir.

3
MAKİNE İLE PETEK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Peteklerin yıkanmasının gerekli olup olmadığı görüntüleme cihazları ile tespit edilebilir. Bazı radyatörlerin bir kısmında soğuk noktalar varken bazı kısımlarında yüksek sıcaklıklar olabilir. Isı durumunu tam olarak gözlemlemek için kombiyi yüksek ayarda açmanız ve tüm radyatörlerin mümkün olduğunca ısından emin olmanız gerekir.

Korozyon genellikle radyatörün dibinde soğuk noktalara neden olur. Kameralı görüntüleme cihazlarında bu noktalar sarı ve turuncu renklerde görünür. Eğer renk yoğunluğu çok fazla ise radyatörlerdeki korozyon ve tortu birikimi yüksek seviyede demektir. Bu durumda peteklerin vakit kaybetmeden temizlenmesi gerekir.

Temizleme sonrasında tüm peteklerin doğru bir şekilde temizlendiğinden emin olmak için yine termal kameralar kullanılır. Yıkama sonrasında cihazda mavi ve yeşil renkler yoğunlukta ise, sarı ve turuncu renkler yoksa ya da çok azsa temizleme işlemi düzgün yapılmış demektir.

Makineyle petek temizliğinde en uygun yer banyodur. Banyodaki radyatörü ya da havlupanı söküp yalnızca burada işlem yapılabilir. Sökülen radyatörün giriş kısmına makinenin hortumu takılır. Diğer kısmına su şebekesinden hortum aracılığıyla tazyikli su gönderilir. Makineden çıkan hortumsa klozete verilir.

İlk aşamada ön yıkama yapılır ve kireçli su klozete gönderilir. Ardından makine çalıştırılır ve içindeki kimyasallar tesisata aktarılır. Kimyasallar kısa süre içinde bütün tesisattaki kireçleri yok eder. Peteklerdeki pislikler temizlendikten sonra tek tek havaları alınır ve kombi normal şekilde 45 dakika kadar çalıştırılır. Tüm bu işlemler bittikten sonra durulamaya geçilir. Her bir petek ayrı arı durulandıktan sonra petek temizliği sona erer.

4
PETEK TEMİZLEMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Isı tasarrufu sağlanır: Petek temizliği yaptıranlar ısı kullanımında yüzde 30’a kadar tasarruf sağlayabilirler. Böylece doğalgaz faturaları daha az gelebilir.

Radyatörlerin temizlenmesi ile verimli ve güvenilir bir ısıtma sistemi sağlamak için son derece önemlidir. Kameralı görüntüleme cihazları sayesinde peteklerde meydana gelen korozyon ve diğer kalıntıları temizlemek hızlı ve kapsamlı bir yöntemdir.

Termal görüntüleme ile ısıtma sisteminin temizlemeden öncesi ve sonrası kontrol edilebilir. Bu sayede temizleme işleminin ne kadar doğru ve etkili bir şekilde yapıldığı görülebilir.

Peteklerin her yeri eşit düzeyde ısınır: Peteklerin tıkanmasına yol açan tortu ve kireçler temizlendiği için ısı bütün peteklere eşit miktarda yayılır. Kombiye en uzaktaki radyatör bile iyi bir şekilde ısınır. Bu da mekanların eşit bir şekilde ısınmasını sağlar.

Petekler ve kombi daha uzun süre kullanılabilir: Radyatör temizliği sayesinde hem peteklerin kullanım ömürleri uzar hem de kombi pompası daha az çalışacağı için kombinin ömrü uzar. Termal görüntüleme teknolojisiyle teknisyenler ve tesisatçılar ısıtma sisteminin iyice temizlendiğinden iki kat daha fazla emin olurlar. Böylece kombi hangi ayarda çalıştırılırsa çalıştırılsın en iyi verim alınır.

Radyatörler daha geç kirlenir: Temizleme sırasında kullanılan koruyucu kimyasal sayesinde peteklerin iç kısımları uzun süre paslanmaz.

5
NE SIKLIKTA PETEK TEMİZLİĞİ YAPILIR?

Kombiden ve radyatörlerden verimli bir şekilde faydalanmak için petek temizliğinin düzenli aralıklarla yapılması gerekir. Bu süre 2 yılı aşmamalıdır. Peteklerde biriken tortular ve kireçler, kombiyi çok çalıştırdığınız halde peteklerin ısınmamasına yol açar. Enerji tasarrufu için mutlaka 2 yılda bir kez peteklerinizin bakımını yaptırmanız gerekir.

Rutin temizlik dışında şu hallerde de bakım gerekebilir;

 • Peteklerin her biri eşit ısınmıyorsa
 • Radyatörlerin üst kısımları sıcak alt kısımları soğuk oluyorsa
 • Kombi çalışırken peteklerden ses geliyorsa
 • Kombiyi çok yüksek derecede çalıştırdığınız halde yeterince ısınamıyorsanız
 • Kombi bakımını yaptırdığınız halde devamlı arızalanıyorsa
 • Uzun süredir peteklerinize bakım yaptırmadıysanız
 • Kombinizin filtresi çok fazla kirlenmişse temizlik yaptırmanızın zamanı gelmiş demektir.
5
EVDE MAKİNESİZ PETEK TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

EVDE MAKİNESİZ PETEK TEMİZLEME NASIL YAPILIR?
Evdeki imkanlarla petek temizliği çok zor yapılır. Tüm bu zorluğu göz önüne alarak peteklerinizi kendiniz temizlemek istiyorsanız sırayla şu adımları takip etmeniz gerekir;

 • İlk olarak kombinizi kapatın.
 • Tesisattaki tüm suyu boşaltmak için banyonuzdaki tahliye vanalarını kullanın. Eğer banyonuzda tahliye vanaları yoksa radyatörlerdeki purjör vanalarını kullanarak peteklerdeki suyun tamamını tahliye edebilirsiniz.
 • Sistemdeki tüm suyu boşalttıktan sonra peteklerin rekorlarını açın ve boruyla bağlantılarını ayırın.
 • Radyatörleri duvardan sökün ve onları en kolay yıkayacağınız yer olan banyoya taşıyın.
 • Bir hortum alın ve tüm peteklerin içini tazyikli su ile tek tek yıkayın.
 • Peteklerden temiz su akana kadar yıkama işine devam edin. Bu sırada hiçbir şekilde deterjan ya da benzeri kimyasallar kullanmayın.
 • Peteklerden temiz su geldikten sonra radyatörleri tekrar yerlerine takın.
 • Tüm petekleri bu şekilde temizledikten ve petekleri yerlerine taktıktan sonra kombinin altında yer alan su takviye vanasını açın ve kombiye su gönderin.
 • Petekleri tek tek dolaşın ve havalarını alın.
 • Son olarak kombinizi çalıştırın ve sıcak suyun peteklerde eşit bir şekilde dağıldığından emin olun.

Evde yaptığınız pratik petek temizliği geçici bir çözümdür, ayrıca hem çok zaman almakta hem de çok uğraştırmaktadır. Hiçbir şekilde kimyasal kullanmadığınız için uzun süreli koruma yada DERİNLEMESİNE TAM TEMİZLİK sağlamamaktadır.

Onarım Tesisat ekibimiz petek temizleme ilacı ve koruyucu kimyasal kullanarak kalıcı ve uzun vadeli çözümler sunar.

6
SONUÇ

Sonuç olarak kombinizden yüksek verim almak ve enerji israfı yapmadan ısınabilmek için düzenli olarak kalorifer peteklerinize bakım yaptırmanız gerekir.

Evde kendi kendinize yapacağınız bakımlar yetersiz ve eksik olacaktır. Onarım Tesisat gibi profesyonel bir firmayla iletişime geçmeniz halinde, tüm petekleriniz detaylı bir şekilde temizlenir ve tam verimle çalışacak hale getirilir.

0850 840 36 34 Çağrı merkezimizi İstanbul'un tüm ilçelerinden arayabilirsiniz.

YORUMLAR ve DEĞERLENDİRMELER

Bir değerlendirme de siz yazın!

Dubleks evimdeki 7 peteği 550 TL’ye kimyasal ile temizlediler, evimin sıcaklı arttı harcanan gaz azaldı teşekkür ediyorum.

FADİME ERGÜL – BAŞAKŞEHİR
İstanbul

Her yıl petek temizliğini aksatmadan yaptırdığım firma Onarım Tesisat ve Salih ustaya teşekkür ediyorum.

ELİF KARACA – ÜSKÜDAR
İstanbul

Polenezköy’deki restoran ve ve kafelerimizin yıllık petek temizliğini yaptırdığımız güler yüzlü çalışanları olan güvenilir firma. Tavsiye ederim.

TALİP KARACA – POLENEZKÖY
İstanbul

Şirketimiz ve bayilerimizin anlaşmalı PETEK TEMİZLEME firması onarım tesisatı güvenilir ve uygun fiyatlı olmasından dolayı tavsiye ediyorum.

İBRAHİM KÜSKÜ – BEŞİKTAŞ
İstanbul

İnternetten bulduğum petek temizleme firması, fiyat uyfun ayrıca kendi evlerindeki petekleri temizler gibi titiz ve dikkatli çalışıyorlar, tavsiye ederim.

GÜL SOYDEMİR – NİŞANTAŞI
İstanbul

One comment

 • sertap

  16 Kasım 2020 at 22:29

  su kaçağı hizmeti için çağırdığımız tesisatçılar petek temizleme işi içinde bu ekibi çağırdık temiz çalışıyorlar tavsiye ederim

  Reply

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bize Ulaşın

Servis Noktaları: İstanbul'un Tüm İlçeleri. Merkez Ofis: Kirazlı Mahallesi, Tavukçu Köprü Caddesi, 1125. Sokak, No:8 Bağcılar / İSTANBUL

Çağrı Merkezi

© 2022 Onarım Tesisat

Call Now Button