BlogPeteklerden Su Gelmesi Sebepleri ve Çözümü

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2020/11/petekten-su-gelmesi.jpg

Isınmayı sağlayan kalorifer peteklerinin düzenli olarak bakıma ihtiyaçları vardır. Bu bakımlar yapılmadığı ya da aksatıldığı takdirde bazı arızalar meydana gelebilir. Bu arızalardan biri de peteklerden su gelmesi sorunudur.

Su akıtan petekler hem evi kirletir hem de parke döşeli mekanlarda parkelerin kabarmasına yol açabilir.

PETEKLERDEN NEDEN SU GELİR? PETEKLERDEN SU GELMESİ NEDEN OLUR?

Peteklerin su akıtmasının birkaç sebebi vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

peteklerden su gelmesi

 • Radyatörlerin kirlenmesi ve tıkanması: Petek bakımını uzun süre ihmal ettiyseniz kireç ya da tortu birikmiş olabilir. Biriken kirler tıkanmalara yol açıp kombiden gelen suyun dolaşımını etkileyeceği için su sızıntıları meydana gelebilir.
 • Vanalar eskimiştir ya da gevşemiştir: Petek vanaları çok eskidiyse ya da tam olarak sıkılmadıysa su akabilir. Sürekli açılıp kapatılan vanaların contası zamanla yıpranabilir ve yalama yapabilir. Vanaların yeni olduğundan eminseniz mutlaka tam sıkışıp sıkışmadığına bakmanız gerekir.
 • Kombi bakımının aksatılması: Hem peteklerin hem de kombinin periyodik olarak bakımlarının yapılması gerekir. Bakımı aksatılan cihazlar zaman içinde arızalanabilir ve su akıtması gibi problemlere yol açabilirler.

PETEKLERDEN SU GELMESİ SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

 • Düzenli petek temizliği: Petekler tıkandığı için su akıtıyorsa radyatör temizliği yapılmalıdır. Bu işi kendi kendinize halletmeniz biraz zordur çünkü radyatör temizliğinde kaliteli ürünler ve ekipmanlar kullanılmalıdır. Aksi takdirde petekler kısa sürede tekrar kirlenebilir ve tıkanabilir. Bu nedenle profesyonel bir firmadan yardım almanızda fayda vardır.

Düzenli olarak petek temizleme yaptırıldığında gerekli kontroller de yapılmış olacağından su akması gibi problemler bir daha yaşanmaz.

 • Petek değişimi yapmak: Her malzemenin olduğu gibi peteklerin de belli bir ömrü vardır. 15 yıl ya da daha uzun süreler kullanılan radyatörler zamanla eskir ve çürüyerek delinebilirler. Delinme olduğunda su akıntıları meydana gelebilir. Petek temizliğine rağmen petek borusu su kaçırıyorsa peteklerin değişme zamanı gelmiş demektir.
 • Vanaları değiştirmek ya da sıkmak: Vanalar eskidiği için ya da gevşediği için su akıtma problemi yaşanıyorsa eski vanalar değiştirilebilir. Vanalarda sorun yoksa ve yeterince sıkılmadığı için su akıtıyorsa bir anahtar yardımıyla sıkılarak su akıntısı kesilebilir.

Sıkma işlemi sonunda hala su akmaya devam ediyorsa vanayı söküp tekrar takmanız gerekir.

Havlupan su kaçırıyorsa ya da kalorifer peteği vanası açılınca su geliyorsa mutlaka vana değiştirilmelidir. Vanayı değiştirmek için sistemin suyunu tamamen boşaltmak gerekir. Sistemdeki su tamamen boşaldıktan sonra petek vanalarını açık bırakabilirsiniz.

Bu işlemi yapabilmek için boru anahtarına ya da kurbağacığa benzer bir malzemeye ihtiyacınız vardır.

KALORİFER VANASI NEDEN SU DAMLATIR?

Kalorifer vanası su damlatıyorsa büyük bir olasılıkla rekoru arıza yapmıştır. Rekorun arızalanması halinde petek ya da vana sökülmelidir. Vanayı teflona ya da ketene sararak yerine takabilirsiniz. Ancak bu işlemi kendi kendinize yapmanızı kesinlikle önermiyoruz. Bu konuda sertifikalı ve profesyonel bir tesisatçıdan teknik yardım almanız gerekir.

PETEKLERDEN SU GELDİĞİNDE KOMBİ ETKİLENİR Mİ?

Peteklerden su gelmesi kombideki basıncın düşmesine neden olur. Eğer basınç yüksek olduğu için kombiye su basıyorsanız basınç düşecektir. Ancak su basmayı sürekli yaparsanız ve doldurma musluğunu devamlı açıp kapatırsanız musluk yalama yapar ve bir süre sonra tam kapanmaz.

Tesisatta su kaçağı varsa kalorifer radyatörü su kaçırır, bu da kombiyi etkiler. Su kaçağı sorunu çözülünce basınç düşme problemi de ortandan kalkar. Eğer tesisatta su kaçağı yoksa ve buna rağmen basınç düşüyorsa servisten yardım istemelisiniz.

KALORİFERDEN SU GELİYORSA NE YAPILMALIDIR?

Kalorifer borusundan su gelmesi durumunda kaloriferin delinmiş olma ihtimali oldukça yüksektir. Kalorifer delindiğinde gövde kısmından su akıtır. Eğer kaloriferde delinme varsa yenisini almanız gerekir.

PETEK VANALARINDAN PASLI SU AKIYORSA NE YAPILMALIDIR?

Peteklerden siyah su akması normal kabul edilir. Bunun nedeni siyah suyun peteklerde her zaman olması gerektiğidir. Ancak suda pas ya da çamur varsa bu durum normal değildir, peteklerin kirlenmiş ya da tıkanmış olabileceğinin işaretidir.

Damlayan su siyah değil de paslı ya da kahverengi çamurlu ise petek ve tesisat temizliği yapılmalıdır. Su akıtan radyatörler aynı zamanda ısıtma da yapmıyorsa tıkanmış ya da kirlenmiş olabilirler. Bu durumda ilaçlı petek temizliği şarttır.

Peteklerden akan su siyah ve radyatörlerde ısıtma problemi yoksa bir şey yapılması gerekmez. Akan su siyah fakat petekler ısıtmıyorsa petek temizliği yapılmalıdır. Akan su hem çamurlu ve paslı hem de radyatörler ısıtmıyorsa kalorifer tesisatı ve petekler kirlenmiş ya da tıkanmış demektir.

Sonuç olarak peteklerden su gelmesinin pek çok sebebi vardır. Bu sebepler incelenerek gerekli çözümler ve önlemler alınabilir.

3 comments

 • gokberk aytug can

  14 Aralık 2020 at 17:12

  harikasiniz. hizlica gelip sorunu cozdunuz. cok tesekkur ederim, com memnun kaldim.

  Reply

 • Süleyman

  1 Aralık 2020 at 09:47

  Bu makale çok işime yaradı çok teşekkürler artık onlemlerimi önceden alcam

  Reply

 • Öçalan Büber

  22 Kasım 2020 at 08:29

  Hocam aldığım bilgiler doğrultusunda gerçekten çok işime yaradı. Burdan kucak dolusu teşekkür ediyorum

  Reply

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *