BlogSıcak Su Açınca Kombiden Su Gelmesi

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2022/06/sicak-su-acinca-kombi-su-akitiyor.jpg

Sıcak suyu açtığınızda kombi su akıtıyorsa öncelikle suyun nereden geldiğine bakmak gereklidir. 3 bar emniyeti, ana blok, genleşme tankı, rekorlar, ana eşanjör, plaka eşanjörü, sirkülasyon pompası, hava pürjörü, sensör, 3 yollu vana ya da sekman bağlantısından su gelebilir.

Kombi sıcak suda iken su akıttığında basınç yükselmesinden şüphe edilmelidir. Bu sorun genellikle yaz aylarında görülür. Bunun nedeni kışın kombi peteklere de sıcak su akışı sirkülasyonu sağlarken basıncı yükseltmesidir.

Sıcak suyu açınca basınç artıyor ve sonrasında su akıyorsa;

 • Genleşme tankında hava azalmıştır
 • Genleşme tankı patlamıştır ya da delinmiştir
 • Eşanjör kireçlenmiştir

Eğer kombideki basınç hem sıcak suyu açınca hem de petekleri kullanınca (kışın) artıyorsa ve sonrasında su akıyorsa;

 • Genleşme tankının havası azalmıştır
 • Genleşme tankı patlamıştır ya da delinmiştir
 • Ana plaka eşanjör arızalanmıştır
 • Doldurma musluğu bozulmuştur ya da kırılmıştır.

3 Bar Emniyet Vanasından Gelen Su

Sıcak Su Açınca Kombiden Su Gelmesi

3 bar emniyet ventili su akıtıyorsa;

 • Genleşme tankı delinmiştir ya da havası bitmiştir
 • Ana eşanjör delinmiştir
 • Plaka eşanjörü delinmiştir
 • Doldurma musluğu bozulmuştur.

Genleşme tankındaki, ana eşanjördeki ya da plaka eşanjöründeki delikler çıplak gözle görülemezler.  Bu kısımlardaki delinmeler içten delinmedir ve sadece işin uzmanları bu delikleri saptayabilir.

Ana eşanjör delindiyse, plaka eşanjörü delindiyse ya da doldurma musluğu bozulduysa manometre ekranında bar 3’ü geçer ve kombi su akıtır. Bu sorun içten delinme olduğu için siz duruma müdahale edemezsiniz ve servis çağırmanız gerekir.

Plaka eşanjörü bozulunca şebeke suyu ile kalorifer suyu birbirine karışır. Bu durum sonucunda basınç artmaya başlar. Basıncın artmasıyla birlikte fazla su emniyet ventilinden dışarı çıkar.

Kombi Su Akıtıyor Ne Yapmalı?

Ana Bloktan Su Akıyorsa

Çok soğuk havalarda suyun derecesi sıfır dereceye yakınken su donabilir. Su donma noktasına geldiğinde plastik blok parçası genleşir ve ana blok çatlayabilir. Çatlak olduğunda kombiden su damlamaya başlar. Bu durumda sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur, servis çağırarak sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Rekorlardan Su Geliyorsa

Kombideki alt bağlantı elemanları deforme olabilir veya gevşeyebilir. Rekorlardan su gelmesi çok sık yaşanan bir durum değildir, oldukça nadir görülür. Ancak rekorlardan su geldiğini fark ettiğinizde vakit kaybetmeden servisi çağırmanızı öneririz.

Sirkülasyon Pompasından Su Gelmesi

Sıcak suyu açtığınızda sirkülasyon pompasından su gelebilir. Bunun birkaç nedeni olabilir;

 • Conta deformasyona uğramıştır.
 • Kontra vidası gevşemiştir.
 • Sıcak sudan ötürü pompa bloğu çatlamıştır.

Bu tip sorunlar gözle görülebilirler ancak bu sorunda da tek başınıza yapabileceğiniz bir şey yoktur. Servis çağırmanız gerekir.

Sekman Bağlantısından Su Akması

Sekmanlı kombilerde iki parçayı birbirine tutturmak için sekman kullanılır. Sekmanların oring contaları vardır ve bu contalarla ana blog gövdeye sabitlenirler. Oring contaları deforme olduğunda bu kısımdan su akar. Sızan su fark edilebilecek kadar çok olabilir. Bu durumda servis çağırmanızda fayda vardır.

Su Kaçağı Nedeniyle Kombiden Su Gelir Mi?

Sıcak suyu açınca kombinin altından değil de belli aralıklarla su akıyorsa tesisatın bir yerinde su kaçağı var demektir. Zemin döşemesinin alt kısmında kaçak olup olmadığını anlamak için tüm peteklerin vanalarına bakabilirsiniz.

Kombiden gelen suya su kaçağı neden oluyorsa sorunlu yer genelde havlupan peteği ya da tahliye tıpasıdır. Ancak gerekli kontrolleri yaptığınız halde hala su kaçağının yerini bulamadıysanız bir tesisatçı çağırmalısınız.

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *