BlogSu Kaçağı Tespit Cihazı Nasıl Çalışır? Çalışması ve Kullanımı

https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2021/11/su-kacagi-tespit-cihazi-.jpg

Su kaçağı tespit cihazı çalışma prensibi oldukça basit  bir mekanizmaya sahiptir. Su Kaçağı Tespit Cihazı Nasıl Çalışır? Yüksek teknoloji ve pahalı bir cihaz olup ev ve iş yerlerinde su kaçağı tespiti işlemi için kullanılır.

Bir su borusunda sızıntı meydana geldiğinde, sızıntının olduğu alana büyük miktarda basın uygulanır. Aşırı basınç, borunun genişlemesine neden olabilir ve bu durum borunun çatlamasına yol açabilir. Sızıntı devam ettikçe boru içindeki basınç da artmaya devam edecek ve borunun uzunluğu boyunca doğrusal şekilde birden çok küçük sızıntıya neden olacaktır.

İlgili makale:

Piyasada pek çok su kaçağı tespit cihazı vardır. Bunlardan bazıları pille çalışır. Bazıları ise alarmı tetiklemek için harici bir basınç kaynağının kullanılmasını gerektirir. Bunun dışında elektromanyetik sinyallere duyarlı su kaçağı dedektörleri de bulunur.

Su kaçağı tespit cihazı kullanılarak bir yapının içindeki tüm su kaçakları tespit edilebilir. Üstelik herhangi bir duvarın kırılmasına ya da fayansın sökülmesine gerek kalmadan. Bu durum sızıntıyı çok daha ekonomik yollarla çözmenizi sağlar.

Not: Su kaçağı tespit cihaz kullanımı amatörler tesisatçılar için oldukça zordur. Zira başlangıçta kulaklıkta duyulan su kaçağı sesi ile dışardan gelen sesleri ayırt etmek zordur. Bu sebeple eğer tesisatçı iseniz su kaçağı tespit cihazını kullanmak için bir süre tecrübe edinmelisiniz, Eğer su kaçağı mağduru iseniz de ucuz tesisatçılar yerine işinin ehli tecrübeli tesisatçıları tercih etmelisiniz.

SU KAÇAĞI TESPİT CİHAZI NASIL ÇALIŞIR?

Su kaçağı tespit cihazı çalışma prensibi: Bu su kaçağı bulma cihazlarında cihazlarda akustik ses duyma özelliği vardır. Bu sayede bir kulaklık kullanarak borudan geçen suyun meydana getirdiği basınç sesi duyulabilir. Farklı model ve markalardaki cihazların kullandıkları frekanslar da farklıdır. Cihazların bazılarında sadece borudaki sesi dinlemek yeterli olabilir. Bu sayede tüm sızıntılar bulunabilir. Bazı su kaçağı tespit cihazlarında ise ekran bulunur. Sesin oluşturduğu dalgalanmalar ekrana yansıtılır ve grafikler yoluyla kaçağın yeri tespit edilir.

Su Kaçağı Tespit Cihazı Nasıl Çalışır
su kaçağı tespit cihazı

Cihazların kimi oldukça basit tasarlanmışlardır. Bazıları ise oldukça karmaşık yapıdadırlar. Basit bir tasarıma sahip kaçak tespiti yapan makine ile profesyonel tasarlanmış bir makinenin fiyatları aynı değildir. Profesyonel makinelerde doğru kullanım için mutlaka eğitim alınmalıdır. Makinenin nasıl çalıştığını kavramadan kaçak tespiti yapılamaz.

Profesyonel olarak tasarlanan bir su kaçağı tespit cihazı ile kaçağın yerini noktasal olarak bulmak mümkündür. Ancak basit mekanizmaya sahip cihazlarla net sonuçlar elde edilemez. Ayrıca kaçağın yerini bulmaya çalışırken çok fazla zaman harcanabilir.

Eğer bir sızıntı olduğunu fark ederseniz ya da su kaçağından şüphelenirseniz bunu asla ihmal etmemelisiniz. Su kaçağı tespit cihazı, evde herhangi bir sızıntı olup olmadığını belirlemenin en iyi yoludur. Bir veya birden çok sızıntı olduğunda bunu kısa sürede algılayabilirler. Hızlı bir şekilde önlem aldığınız takdirde sızıntı büyümeden ve yapıya zarar vermeden tamir edilebilir. Aksi halde borular zarar görebilir, duvarlar hasarlanabilir ya da patlama gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sonuç olarak su kaçağı tespit cihazları sese duyarlı makinelerdir. Borulardaki basıncın oluşturduğu sesi algılayan sensörlere sahip cihazlar yoluyla kısa sürede ve daha az maliyetle su kaçakları bulunabilir.

Su kaçağı tespit cihazı kullanım sorunlarınızı cevaplayabilmemiz için bu makaleye yorum yaparak bize iletebilirsiniz.

One comment

  • Veysel

    7 Nisan 2022 at 23:40

    Güzel anlatım için teşekkür ediyorum. Bende trotec 6000 ld kullanıyorum ve oldukça başarılıdır.

    (5/5)

    Reply

Leave a Reply

...*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now Button