BlogTuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

15 Şubat 2020by OnarımTesisat0
https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2020/02/tuvalet-kokusu-giderme.jpg

Tuvalet kokuları yalnızca yetersiz hijyen nedeniyle ortaya çıkmaz. Bazen temiz bir tuvalet bile kötü kokabilir. Çamaşır suyu ya da çeşitli esansiyel yağlar kokunun geçici olarak yok olmasını sağlayabilir ancak sorun tam olarak çözülmediğinde kötü kokular geri gelecektir.

TUVALETTEKİ KÖTÜ KOKULAR NASIL YOK EDİLİR?

Banyonuzu temiz tutmak ve taze bir şekilde kokmasını sağlamak için yapabileceğiniz birkaç yöntem vardır.

1.Banyonuzu havalandırın

Banyonuzu havalandırmak, kötü kokuları ortadan kaldırmak için iyi bir yöntemdir. Basit hava akışı, kokuların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Eğer banyonuzda bir fan varsa her tuvalet kullanımından sonra ve her duş yaptıktan sonra fanı açın. Eğer bir fanınız yoksa temiz havanın içeri girmesi ve rahatsız edici kokuların dışarı çıkması için havalandırmayı açın.

Duş yaptıktan sonra da havalandırmayı açmayı unutmayın. Sıcak duştan çıkan nemli hava, küf oluşumuna neden olabilir. Bu da bir süre sonra banyonuzun kötü kokmasına yol açar. Havalandırmanızı ya da fanınızı her 6 ayda bir temizlemeyi ihmal etmeyin. Aksi halde biriken kirler nedeniyle hava akışı sağlanamayacaktır.

Eğer kokunun nedeni küf ise banyonuzun kuru kaldığından emin olmalısınız. Nem gidericiler banyodaki fazla suyu emmek için tasarlanmışlardır.

Marketlerden ya da internetten kolayca bulabileceğiniz nem giderici cihaz ya da nem giderici tabletleri alarak tuvaletinizde küf oluşumunu engelleyebilirsiniz.  Nem giderici tabletleri çocukların uzanamayacağı yerlere koyduğunuzdan emin olun. Bu tabletlerin yutulması toksik etkiye neden olabilir.

2.Koku giderici spreyler kullanın

Koku giderici spreyler tuvalette oluşan kötü kokuları bir süreliğine ortadan kaldırabilir ve banyonuzun ferah kokmasını sağlayabilir. Eğer astım gibi solunum rahatsızlığınız yoksa bu spreyleri kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Oda spreyleri kokuyu kaplar, kokuyu gerçekten ortadan kaldırmazlar. Kimyasalın etkisi geçtiğinde eğer koku kuvvetliyse tuvaletiniz eskisi gibi kokmaya devam edecektir.

Banyonuzdaki hava sirkülasyonu zayıfsa tek başına koku giderici spreyler yeterli olmayacaktır. Bu nedenle hava sirkülasyonunu artırmaya yarayacak ve banyonuzda kokuya neden olan bakterileri yok edebilecek bir cihaz alabilirsiniz.

Bu cihazlar otomatik olarak çalışır ve sizin ayrıca çalıştırmanıza gerek kalmadan banyonuzun temiz kokmasını sağlarlar.

Eğer oda spreyi satın almak istemiyorsanız kendiniz evinizde de yapabilirsiniz. Bunun için lavanta yağı, okaliptüs yağı ya da portakal yağı gibi esansiyel yağlardan 10 ila 20 damlayı bir sprey şişesine damlatın.

Üzerine iki bardak su ve bir çorba kaşığı beyaz sirke koyarak iyice karıştırın. Bu karışımı belli aralıklarla klozetinizin içine püskürtün. Bir süre sonra kokuların ortadan kalktığını ve tuvaletinizin taze koktuğunu fark edeceksiniz.

3.Tuvaletinizin temizliğine dikkat edin

Tuvalet temizliğinde kimyasallar kullanmadan evde yapabileceğiniz bazı karışımlardan yararlanabilirsiniz. Bunun için şu yolları deneyebilirsiniz;

 • Karbonat, limon suyu ve sirke ile hazırladığınız karışımla klozetinizin hem kapağını hem de içini fırçalayabilirsiniz. Bu karışım kötü kokuya neden olan bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır.
 • Başka bir yöntem de eşit miktarlarda koyacağınız karbonat ve limon suyunu macun yapmaktır. Nemli bir bez alarak bu macunu klozetin tabanına ve her tarafına yayın. 10 ila 15 dakika beklettin sonra iyice durulayın.
 • Uçucu yağlardan da faydalanabilirsiniz. Uçucu yağlar güçlü ve hoş bir koku bırakırlar. Bunun için lavanta, okaliptüs, portakal yağı, kekik, sedir, karanfil ve adaçayı gibi esansiyel yağları yukarıda anlattığımız şekilde uygulayabilirsiniz. Bu yağlar antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde mantarların ve bakterilerin çoğalmalarını engellerler.

Klozetinizi temizliyor ancak tuvalet tankını temizlemeyi ihmal ediyorsanız, yine kötü kokular ortaya çıkacaktır. Tuvalet tankını temizlemek için içine yarım bardak kadar beyaz sirke dökmeniz yeterlidir.

5 – 10 dakika kadar bekledikten sonra bir fırça yardımıyla tankın içini iyice temizleyin. Bu işlemi birkaç kez tekrarladığınızda kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

Ayda bir kez yarım bardak sirke ile yarım bardak karbonatı karıştırarak tuvalet giderinize dökün. Böylece hem gideriniz temizlenecek hem de giderdeki kirler nedeniyle oluşan rahatsız edici kokular ortadan kalkacaktır.

4.Küf belirtilerine dikkat edin

Tuvaletinizin duvarlarında ya da zemininde oluşan küf belirtilerine dikkat edin. Eğer küf oluşumu varsa 2 yemek kaşığı boraks, çeyrek bardak beyaz sirke ve 2 bardak ılık suyu karıştırın. Bu karışımı bir havlu yardımıyla küflü bölgeye sürün ve temizleyin. Alanı temizledikten sonra kurulamayı unutmayın ve mutlaka havalandırın.

TUVALET KOKUSU NEDEN OLUR?

Tuvalet kokusu giderme
Tuvalet kokusu giderme

Saydığımız her şeyi yapıyorsanız ancak yine de tuvaletinizde koku oluyorsa sorun, temizlik ya da havalandırma problemi değildir. Altta yatan başka nedenler olabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Havalandırma boşluğunda kırık ya da çatlak pimaş olabilir. Pimaş borusunun çatlaması ya da ağzı boşta olan pimaş boruları rahatsız edici kokulara yol açar.
 • *Binanın genel tuvalet gider hattının en tepesi açık olmalı pis kokular oradan çıkmalı, bu sağlanmamışsa lağımdan gelen basınçlı hava tuvaletten eve yayılabilir.
 • *El yıkama lavabosunun altında bulunan sifonlar S şeklinde değilse sorun olur. S şeklindeki borularda su birikir ve bu sular pimaşlardan gelen havayı dolayısıyla kokuları engeller.
 • Banyo içindeki tuvaletteki yer süzgecinde su olması gerekir. Eğer su yoksa ekleme yapmanız gerekir. Böylece giderden gelen kokuları önleyebilirsiniz. Süzgeç kırıksa su birikmeyeceğinden değişmesi gerekir.
 • Tuvalet taşlarında boşluk varsa bunları kontrol etmeniz gerekir. Minik de olsa taşlar arasındaki boşluklar giderden gelen kokuların yüzeye çıkmasına yol açar. Bir silikon yardımıyla boşlukları doldurabilir ve kokuyu engelleyebilirsiniz.
 • Alafranga tuvaletin yere monte edilmesini sağlayan vidaların iyi sıkılmaması da kokulara yol açar. Montaj vidalarını kontrol edin ve iyice sıkılıp sıkılmadıklarına bakın. Küçük boşluklar dahi kötü kokuların sızmasına neden olabilir. Boşlukları silikonla kapatabileceğiniz gibi bir tesisatçıdan yardım da alabilirsiniz.
 • Tuvaletinizde ve lavabonuzda eğer su yavaş akıyorsa gider pimaşları tıkanmış olabilir. Pimaş borularındaki tıkanıklıklar hem lavabodan hem de tuvaletten kötü kokuların sızmasını sağlar. Böyle bir sorun varsa Onarım Tesisat olarak tüm tıkanıklar için size yardımcı olabiliriz.
 • Gider borusunun bir ucu binanın çatısında yer alır. Pimaşın ucu çatıyla aynı hizada olursa koku oluşur. Çatıda bulunan pimaş borusu, çatıdan minimum yarım metre kadar yüksekte bulunuyorsa koku oluşmaz.
 • Çamaşır makinenizin gider borusunu kontrol edin. Borunun yerinden oynaması ya da gevşemesi kokuya neden olabilir. Eğer böyle bir gevşeklik ya da boşluk varsa naylon ya da bantla boruyu sabitlemeniz gerekir.
 • Su kaçağı olabilir. Borulardaki çatlaklar ya da kırıklar nedeniyle oluşan su sızıntıları zamanla rahatsızlık veren kokuların kaynağı olabilirler. Böyle bir durumda kaçakların kontrol edilmesi gerekir.

TUVALET KOKUSU KALICI OLARAK NASIL GİDERİLİR?

Onarım Tesisat olarak kırmadan dökmeden tuvaletteki kokuyu kalıcı olarak şu şekilde yok ediyoruz;

 • Borulardaki tıkanıklık nedeniyle koku oluşuyorsa, kameralı cihazlarla tüm tesisatı görüntülüyor, tıkanıklığın bulunduğu noktayı tespit ediyor ve robot cihazlarla sorunu çözüyoruz.
 • Kokunun sebebi pimaş borularındaki çatlaklık ise yine kameralı cihazlarla sorunlu bölgeyi algılayarak gerekli onarım işlemlerini yapıyoruz.
 • Gözle görünmeyen ancak rahatsız eden kokuyu, koku tespit cihazı ile görünür yaparak kokunun kaynağını buluyoruz. Tuvalet kenarı, lavabo altı, pimaş boruları ya da havalandırma boşluğu gibi bölgeleri detaylı bir şekilde inceleyerek nokta atışı ile sorunu çözüyoruz.

Sonuç olarak tuvaletinizdeki kokunun sebebini tam olarak bilmeden yapacağınız işlemler geçici bir çözüm sağlayacaktır. Temizlik ya da havasızlık nedeniyle oluşan kokular daha kolay giderilirken tesisattan kaynaklanan kokuların giderilmesi için profesyonel yardım almanız gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bize Ulaşın

Servis Noktaları: İstanbul'un Tüm İlçeleri. Merkez Ofis: Kirazlı Mahallesi, Tavukçu Köprü Caddesi, 1125. Sokak, No:8 Bağcılar / İSTANBUL

Çağrı Merkezi

© 2021 Onarım Tesisat

Call Now Button