BlogÜst Kattan Su Akıyor Ne Yapılmalı 2021? Sigorta Karşılar mı?

12 Mart 2020by OnarımTesisat2
https://onarimtesisat.com/wp-content/uploads/2020/03/ust-kattan-su-akmasi.jpg

Üst kattan su akması durumunda yapılacak ilk şey üst kat komşunuzla anlaşma yoluna gitmektir. Sorun eğer komşunuzun tesisatıyla alakalı ise komşunuz, tüm zararınızı karşılamakla yükümlüdür.

 • Üst kat komşunuza sorunu bildirin ve su kaçağını onarmasını rica edin, sizin dairenizde sorun büyükse onarım ücretini de talep edebilirsiniz. Su kaçağı tespiti için firmamızı arayabilirsiniz.
 • Üst kat komşunuzun sigortası varsa kendi dairesi ile birlikte sizin dairenizin de onarımının ücretini sigorta karşılamaktadır. Bunun için firmamızdan alacağınız form yeterli olacaktır.
 • Sigorta sıhhi tesisat sorunlarını ve verdiği zararların tamamını karşılamaktadır. Evinizi 250 TL gibi düşük ücretlere 1 yıl sigortalatarak maliyetlerden kurtulabilirsiniz.
 • Yargıtay örnek kararı ile ilgili bilgi makalenin devamında verilmiştir.
 • Detaylı bilgi için bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ancak genellikle kimse hatanın kendi dairesinde olduğunu kabul etmez. Hem masraftan hem de tadilat sırasında evin kirlenmesinden kaçındığı için anlaşmaya yanaşmaz. Bu tip durumlarda yapmanız gerekenleri sırayla anlatacağız.

ÜST KATTAN SU AKIYOR NEREYE ŞİKAYET EDİLİR 2021?

Üst kattan su sızıntısı şikayeti genellikle çok katlı binalarda görülen bir sorundur. Bu sorun daha çok üst dairedeki su kaçakları nedeniyle oluşur. Daire sahibi durumun farkında olmasa da alt katta yaşayanlar su akması nedeniyle ciddi sorunlar yaşar. Tavanın akması, küflenmesi ve rutubet yapması gibi problemler yaşam kalitesini düşürür. Bu tip sorunlarda yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz;

1.Komşunuzla anlaşın

Üst kat komşunuzla konuşup oluşan zararı göstermeniz, yapmanız gereken ilk şeydir. Komşunuz su sızıntı tespiti yaptırmalı ve sorunu çözmelidir. Ancak komşunuz masrafları kabul etmiyor ve bir tesisatçı çağırmıyorsa durumu ilk olarak yönetime bildirmelisiniz. Bu tip durumlarda insanların yaptığı ilk şey, sorunu belediyeye ya da zabıta ekiplerine söylemektir.

Ancak belediye konut içi sorunlarla ilgilenmemekte ve herhangi bir işlem yapmamaktadır. Bu nedenle üst kattan su sızıntısı için zabıtaya haber vermeniz sorunu çözmeyecektir.

2.Durumu yönetime bildirin

Su sızıntısı sorununuzu site yönetimine bildirin. Yönetim üst kat komşunuzla konuşacak ve tamir için gerekenlerin yapılmasını sağlayacaktır. Yönetim, komşunuzu ihtar etme yetkisine sahiptir. Komşunuz yönetimin uyarılarına rağmen sorunu çözmeye yanaşmazsa site yönetiminin dava açma hakkı vardır.

3.Evinize sigorta yaptırın

Eğer bir sitede oturmuyorsanız ve apartman yönetimi yoksa bu durumda evinize sigorta yaptırabilirsiniz. Sigorta şirketleri bu tip sorunları çözebilir. Ancak sözleşmeye “üçüncü şahısların verdiği zararlar” şeklinde bir maddeyi ekletmeyi unutmayın. Bu maddeyi sözleşmeye ekleterek, üst kat komşunuzun verdiği zararları ona ödetebilirsiniz.

Evi sigortalatarak sorunu çözmek biraz uzun süren bir iştir. Ev sigortalandıktan sonra ortalama bir hafta beklemeniz gerekir. Bir hafta sonra sorun devam ediyorsa, durumu sigorta şirketine bildirebilirsiniz.

Sigorta firması uzman birini binaya göndererek durum tespiti yapar. Yapılan araştırma neticesinde bir kereye mahsus olmak üzere sigorta firması zararı öder. Durumun tekrarlanması halinde, yani onarım yapıldığı halde yeniden üst katınızdan su damlaması halinde üst komşunuz uyarılır ve zararı onun karşılaması sağlanır.

Not:  Firmamızı arayarak (0544 840 36 34) su kaçağı sorununu test ettirebilirsiniz, firmamızın size vereceği belge ile su kaçağı tespiti ve onarımı ücretini bir kereye mahsus sigorta şirketi daha sonralarda ise evinize zarar veren 3. şahıslara fatura edilir.

Bu yöntem en temiz ve en düşük maliyetli yöntemdir. (Üst kat komşunuzun sigortası varsa ondan yararlanarak evinizin tesisatını tamir ettirebilirsiniz.)

4.Noterden ihtarname gönderin

Üst kat komşunuz sigorta şirketinin uyarılarına kulak asmazsa ve zararı karşılamaya yanaşmazsa ona noter ihtarnamesi gönderebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, size en yakın notere gitmek ve durum hakkında onlara bilgi vermektir.

Üst kattan su akması Noterdeki görevliler şikayetinizi kayıt altına alırlar ve duruma resmiyet kazandırırlar. Ardından komşunuza bir ihtarname gönderirler.

5.Komşunuza dava açın

Komşunuz noterden gelen ihtarnameyi de dikkate almazsa üst kattan su akması için ona dava açabilirsiniz. Bu tip sorunlarda başvuracağınız mahkeme, sulh hukuk mahkemesidir. Sulh hukuk mahkemelerinde masraflar diğer mahkemelere kıyasla daha düşüktür. Eğer mahkemeyle uğraşmak istemezseniz bir avukata vekalet verin ve tüm işlemleri o halletsin.

Yargıtay Örnek Dava Sonucu

 • İstanbul’da yaşayan bir kişi üst kat komşusundan evine su sızıntısı olduğu için su sızıntısını gidermesini ve evindeki zararı karşılamasını istemesi fakat komşunun durumu kabul etmemesinden sonra üst kat komşusunu dava  ediyor.
 • Dava sonucunda Bakırköy 2. Sulh Hukuk Mahkemesi davalının davacıya 1,168₺ maddi ceza ödemesine ve evindeki su akması sorununu çözmesi için de 2 gün süre verilmesine karar veriyor.
 • Komşu Yargıtay’a giderek itiraz ediyor fakat Yargıtayda davayı onaylıyor. Kaynak NTV
 • NTV haber kaynağının özeti: Üst kat komşunuzdan su akıyor ise mahkeme mağdur olanı haklı buluyor ve üst komşuyu kendi sorununu çözmesi için süre verirken alt kattaki sorunlar için de tazminat ödemeye mahkum ediyor.

ÜST KATTAN NEDEN SU DAMLAR?

 • Komşunuz temizlik sırasında güçlü kimyasallar kullanıyorsa fayanslarda bulunan derz dolguları zarar görmüş olabilir. Derz dolguları zarar görür ve özelliklerini kaybederse fayanslara dökülen sular fayansların arasındaki boşluklardan süzülür ve alt kata gider.
 • Çok fazla lavabo açıcı kullanmak boruların aşınmasına neden olur. Eğer komşunuz her lavabo tıkanıklığında lavabo açıcı kullanıyorsa bir süre sonra borularda çatlaklar meydana gelebilir. Bu çatlaklar da alt kata su sızmasına yol açar.
 • Temiz su tesisatında ya da pimaş borularında su kaçağı varsa alt katın tavanından su akabilir. Bu tip durumlarda üst kattakiler durumu fark etmeyebilir, bu nedenle sorunun kendi tesisatlarından kaynaklandığını kabul etmezler.

Sonuç olarak üst kattan su damlaması halinde, komşunuz anlaşmaya varmazsa şikayet edeceğiniz ilk makam site yönetimidir. Site yönetiminin ihtarları dikkate alınmazsa notere gitmeli, noter ihtarnamesi de dikkate alınmazsa sulh ceza mahkemesine dava açmanız gerekir.

2 comments

 • Zeliha

  15 Ekim 2020 at 15:29

  İstanbul şişli deki mağazamızın üstündeki komşumuzdan sürekli su sızıntısı oluyordu ne yaptıysak anlaşamadık. Mahkemeye de hem nede olsa komşu hemde kazansam bile alınacak birşeyi olmadığından en hızlı çözümü sigorta yapmakta buldum. Fakat sigortadan gelen ekspertiz durumu fareketti ve hasarın ilk faturasını bana çıkardı.) Ama en azından bundan sonraki sıkıntılarda tüm sorunu karşılayacaklar ve üst kattan su akması konularında komşu ile uğraşmak zorunda kalmayacağım.

  Reply

 • Sıla bayraktar

  16 Ekim 2020 at 10:25

  Bu makaleyi okuduktan sonra evimi hemen sigorta yaptırdım. Benim evimdede tesisat sorunları su kaçak sorunu üst komşudan su sızıntısı var sürekli onlara para harcamaktansa evi hereşeye karşı ucuz bir rakama sigortalatmak çok daha faydalı.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bize Ulaşın

Servis Noktaları: İstanbul'un Tüm İlçeleri. Merkez Ofis: Kirazlı Mahallesi, Tavukçu Köprü Caddesi, 1125. Sokak, No:8 Bağcılar / İSTANBUL

Çağrı Merkezi

© 2021 Onarım Tesisat

Call Now Button